Északnak fordult az olaj
Az amerikai WTI könnyűolaj hordónkénti ára már egészen 82 dollárig is erősödött. A Brent olaj is emelkedett, 86 dollár felé került a jegyzés – írják a Quaestor elemzői.
Az API a tegnapi közleményében 900 ezer hordós benzinkészlet csökkenésről számolt be, mely az előzetes piaci konszenzusnál is nagyobb értéket mutatott. A piaci szereplők várakozásai ugyanakkor a hivatalos, ma délután érkező közleményre vonatkoznak. Az API az olajfinomítók, tározók és olajvezetékek üzemeltetőitől kapott adatok alapján készíti jelentését, amit a kormányzati tárca is felhasznál a hivatalos publikációhoz. Ezen kívül az ásványolaj szövetség szerint 3,2 millió hordóval emelkedtek a tengerentúli kőolajkészletek a múlt héten. A 16:30-kor érkező hivatalos jelentés előtt a piac 3,4 millió hordós bővüléssel számol, a benzinkészletek pedig 700 ezer hordóval nőhettek.
Emellett a frissen publikált makroadatok is lendületet adtak az olaj áremelkedésének. Az amerikai Conference Board fogyasztói bizalmi indexe 2007 októbere óta nem látott magas értéket mutatott. A japán ipari termelés minden várakozást meghaladó mértékben bővült az elmúlt hónapban. Az olaj árára továbbá az Energiaügyi Minisztérium jelentése, illetve a Fed kamatdöntő ülése lesz hatással, a vártnál alacsonyabb készletemelkedés, illetve a kamatemeléssel kapcsolatos közlemények felfelé nyomhatják az árfolyamot.
A decemberi szállítási WTI olaj árfolyama magyar idő szerint szerda délelőtt 81,8 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén decemberi szállítású Brent olajjal 86,4 dolláron kereskednek.
Nem mutat érdemi elmozdulást az arany
A befektetők figyelme továbbra is ma este záródó Fed kamatdöntésre fókuszál. Nem várható változás az irányadó kamat szintjében, azonban kivezetésre kerül az eszközvásárlási program. A jegybankárok megtarthatják, hogy „egy jó ideig” fennmarad a rekord alacsony alapkamat. A közleménybe azonban belevehetik azt, hogy az eszközvásárlásokat ismét bevethetik, ha a gazdasági kilátások számottevően romlanak. A piaci spekulációk szerint jelenleg a befektetők kisebb része számít arra, hogy az amerikai jegybank 2015 októberére él a kamatemeléssel, egy hónappal ezelőtt még a piaci szereplők 79%-a számolt ezzel a dátummal, most már csupán 50%-a.
Ha a jegybanki kommunikációban a várakozásoknál korábbi kamatemelésről lesz szó, úgy a dollár erősödése és egyúttal az arany árfolyamának csökkenése várható.
A spot arany árfolyama magyar idő szerint szerda délelőtt 1 228 dollár körül alakul.