Sötét mód ikon
2026 július 19
Új esélyek az ukrán menekülteknek Belgiumban – Több mint a harmaduk talált munkát

Új esélyek az ukrán menekülteknek Belgiumban – Több mint a harmaduk talált munkát

Az ukrán menekültek harmada talált munkát Belgiumban az elmúlt három év alatt.

Az Orosz-Ukrán háború kitörése óta Belgiumba menekült ukrajnai állampolgárok mintegy harmada talált munkát az ország különböző régióiban – írta a La Libre Belgique pénteki kiadása. A foglalkoztatás különösen Flandriában, az ország északi, flamand nyelvű részében magas, ahol a menekültek több mint fele talált munkát.

Ideiglenes védelem és foglalkoztatási lehetőségek

Az ukrán menekültek többsége ideiglenes védelmi jogállást kapott, amelynek keretében nemcsak dolgozhatnak, hanem egészségügyi ellátásban is részesülnek, gyermekeik pedig állami iskolákban tanulhatnak. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Belgium 120 550 ilyen jogállást biztosított az ukrajnai menekülteknek 2022 óta.

Ukrán munkaerő lehetőségei Vallon régióban

Belgium déli, francia nyelvű régiójában, Vallóniában a háború kezdete óta 5263 ukrán állampolgár regisztrált álláskeresõként. Küzülük 1393-an, azaz több mint negyedük dolgozott legalább egy napot, és jelenleg 746-an aktív dolgozók. A vallon foglalkoztatási hivatal (Forem) szerint az ukrajnai álláskeresők 70 százaléka nő, 30 százalékuk férfi.

A jelentés kiemelte, hogy a munkakeresést nehezítheti a mobilitás problémája: míg Vallónia távoli területeire nehezebb az eljutás, addig Brüsszelben kedvezőbbek a lehetőségek.

Brüsszelben jobbak a lehetőségek

Brüsszelben a helyi munkaügyi hivatal (Actiris) adatai szerint 5698 ukrajnai állampolgár regisztrált álláskeresőként a háború kitörése óta, közülük 1755-en (30,8 százalék) találtak munkát. A belga főváros munkaerőpiaca különösen előnyös az ukrajnai menekültek számára, részben a jobb közlekedési lehetőségek miatt.

Flandriában a legmagasabb az itt dolgozó ukránok aránya

Flandriában, Belgium északi régiójában, mintegy 20 ezer ukrajnai állampolgár regisztrált munkakeresőként. A VDAB flamand foglalkoztatási hivatal jelentése szerint több mint 53 százalékuk talált munkát, és 35 százalékuk jelenleg is dolgozik. Ez a legmagasabb foglalkoztatási arány az országban.

Az ukrán menekültek integrációja Belgium munkaerőpiacába továbbra is kulcsfontosságú kérdés. A foglalkoztatási lehetőségek bővítése, különösen a mobilitási problémák kezelésével, tovább javíthatja a menekültek esélyeit. A belga régiók közötti eltérések azonban arra utalnak, hogy célzott megoldásokra lesz szükség a különböző térségekben.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.