Sötét mód ikon
2026 július 23
Egy visszapillantótükör is veszélyes lehet a madarakra

Egy visszapillantótükör is veszélyes lehet a madarakra

A természetvédők szerdai közleménye szerint számos madárfajnál megfigyelhető jelenség, hogy a költési időszak kezdetekor a tükröződő felületeket – autók visszapillantóját, szélvédőjét vagy házak, irodák ablaküvegét – támadják, csipkedik, kopogtatják. Ennek következtében az állatok legyengülhetnek, megsérülhetnek.

Figyeljünk a madarakra!

A jelenség hátterében az ilyenkor felerősödő területféltő magatartás áll: az állatok ilyenkor lényegében saját tükörképükkel vívnak élet-halál harcot.

Mivel a hormonoktól feltüzelt hímek saját tükörképükkel vívott, sokórás mániákus harca teljesen természetellenes körülmények között zajlik, hiszen az „ellenség” nem adja fel, így a madár képes a végkimerülésig küzdeni – olvasható a közleményben.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A harc közben az állat nem táplálkozik rendesen, nem tudja a területét megvédeni a valódi riválisoktól, és akár a fiókák etetését is hanyagolhatja. A betörő üvegek pedig sérüléseket okozhatnak.

A probléma megelőzése érdekében a tükröződő felületek eltakarását, a parkoló autókon a visszapillantó tükrök behajtását, az üveg külső felülete elé zsinegből és nejlonzacskóból készíthető „rémzsinór” kifeszítését javasolják a természetvédők.

De megoldást jelenthet az ablakokra belülre felragasztható, a madarakat egy-egy üvegfelülettől jó eséllyel távol tartó ragadozómadár-ábrázolás is, amely akár az egyesület honlapjáról is letölthető és kinyomtatható – áll a közleményben.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.