Beragatunk a kezdésnél
A frankfurti DAX-30 index 0,40 százalékkal, a londoni FTSE-100 0,52 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 0,54 százalékkal emelkedett a nyitást követő percekben. Az euróövezeti EuroStoxx50 0,59 százalékkal ment föl.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,70 pontos csökkenéssel, 29 571,66 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest minimálisan gyengült.
Minimálisan gyengült az olaj ára
Az olaj jegyzése kissé gyengült. Az erős dollár megdrágítja az olajat a dollárövezeten kívüli vásárlók számára, és a túlkínálat növekedésével fenyeget, hogy Irak jelezte: ki akar maradni minden, a termelés befagyasztásáról vagy csökkentéséről szóló megállapodásból.
A globális referenciaminőség, az északi-tengeri Brent ára hétfő reggelre 19 centtel, hordónként 51,59 dollárra csökkent, az amerikai WTI fajtáé pedig 24 centtel, 50,61 dollárra ment le.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]
Az euró árfolyama alig változott, az európai valuta 9 óra tájban 1,0882 dollár körül forgott.
Az aranypiacot lenyomják a kamatemelési várakozások. A fém unciáját (31,104 gramm) hétfő reggel 1263,45 dolláron jegyezték az azonnali piacon, 0,2 százalékkal alacsonyabban, mint péntek este.
Elérheti a BUX a válság előtti szintet
Rövid Szabolcs, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője elmondta: az elmúlt napokban a hazai részvénypiac felülteljesítette az európai börzéket, erős a magyar tőzsde. A szakértő a pozitív nemzetközi hangulatban folytatódó emelkedésre számít.
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője kommentárjában felidézte, 30 132 pont volt a BUX legmagasabb értéke 2007. július 24-én, és a technikai kép szerint akár el is érheti rövid időn belül ezt a szintet a részvényindex. Magas forgalom mellett ismét keresetté váltak a magyar blue chipek, ezt az EKB változatlan, lazító monetáris politikája is támogatja.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a múlt héten a lengyel-magyar portfólió-átrendezések is jelentősek voltak, a nyáron megfigyelt trendet követve váltottak a nemzetközi befektetők a magyar papírokra.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Ezt a csalódást kell kiheverni
A piacon csalódást okozott, hogy az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki ülésén nem hozott újabb monetáris politikai gazdaságösztönző intézkedéseket. A dollár közel kilenchavi csúcsra erősödött az euróval szemben, és ezzel párhuzamosan csökkenésnek indult az olaj ára, ami szintén nyomja a részvénypiacot.
A nap végére korrigált Ázsia
Ázsiában a tokiói Nikkei-225 a nulla körül ingadozott a kereskedés folyamán, az egyre valószínűbb amerikai kamatemelés hatását ellensúlyozta, hogy szeptemberben a vártnál nagyobb aktívummal zárt Japán külkereskedelmi mérlege. Az index a zárás közeledtével 0,28 százalékos nyereségben állt.
A Shanghai Composite Index 1 százalékkal ment fel a kereskedés vége felé, az indexet az energia- és nyersanyagipari részvények drágulása nyomta föl. A hongkongi Hang Seng 0,43 százalékkal emelkedett a kereskedés utolsó harmadában.
A szöuli Kospi 0,4 százalékkal nőtt.
Szenzációsat ment a pesti börze
Vegyesen zártak, de a csütörtöki zárószint közelében maradtak a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók pénteken. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 231,48 pontos, 0,79 százalékos emelkedéssel, 29 572,36 ponton zárt.