Sötét mód ikon
2026 június 06
Megvan a görög igen

Megvan a görög igen

Elárult szépség

A kormányzó Sziriza párt több mint 40 képviselője, köztük Jánisz Varufakisz volt pénzügyminiszter nem támogatta az előterjesztést. A parlamenti vita több mint 11 órán át tartott, mert Zoé Konsztantopulu, a parlament elnöke, a Sziriza egyik keményvonalasa alkotmányellenesnek nevezte az előterjesztést, és ennek kapcsán eljárásrendi huzavona kezdődött.

„Görögország minden szegletét, összes szépségét eladják (…..) a kormány odadobja kulcsokat a (hitelező) trojkának a nemzeti vagyonnal és szuverenitással együtt” – mondta Konsztantopulu.

A németekkel vitatkoznak

Ciprasz előzőleg felszólította a törvényhozókat a megállapodás támogatására. Azzal érvelt, hogy a mentőcsomagra mindenképp szükség van a fizetőképesség megőrzéséhez, egy áthidaló kölcsön csak azt jelentené, hogy „a gazdaság visszazuhan a végtelen válságba”. Ciprasz arra a német javaslatra utalt, hogy ne hároméves mentőcsomaggal, hanem csak rövid lejáratú kölcsönnel támogassák Görögországot.

Ciprasz közvetlenül is megtámadta Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert, azzal vádolva, hogy igyekszik aláásni Görögország pozícióját az euróövezetben.

„Néhány óra múlva (…….) igaztalan érvekkel és méltánytalan kívánságokkal Schäuble úr kísérletet fog tenni, hogy visszavegye azt, amiben megállapodtunk” – mondta Ciprasz az euróövezeti pénzügyminiszterek délutáni ülésén várható vitára célozva.

A miniszterelnök bejelentette, hogy augusztus 20-át követően bizalmi szavazást kér, augusztus 20-ig kell törleszteni az Európai Központi Banknak 3,2 milliárd eurót. A legnagyobb ellenzéki párt, az Új Demokrácia máris jelezte, hogy nem fogja támogatni a kormányt, és Ciprasznak szembe kell néznie a Szirizán belüli zendüléssel is.

Szoros ütemterv

A kormánynak péntek délutánig már a parlament által jóváhagyott csomagot kell az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportja, az Eurogroup elé terjesztenie. A mentőcsomagot hét euróövezeti tagország parlamentjének, köztük a német Bundestagnak is jóvá kell hagynia.

A megállapodás a feltétele annak, hogy Athén hozzájusson a 2010 óta már harmadik, ezúttal hároméves 83-86 milliárd eurós hitelhez, amely nélkül Görögország fizetésképtelenné válna, és várhatóan már az augusztus 20-án esedékes 3,2 milliárd eurós hitelrészletet sem tudná törleszteni az Európai Központi Banknak.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.