Sötét mód ikon
2026 június 04
Felpörgött a magyar autópiac – 96 ezer új autó, de a cégek visszafogták a flottacserét

Felpörgött a magyar autópiac – 96 ezer új autó, de a cégek visszafogták a flottacserét

Az autópiac Magyarországon idén új lendületet vett. Az év első kilenc hónapjában közel 96 ezer új személyautót helyeztek forgalomba, ami 7,7 százalékos növekedés tavalyhoz képest. Az elektromos autók látványosan erősödnek, már több mint 8 ezer került az utakra, miközben a haszonjárművek piaca visszaesett a magas költségek és a gazdasági bizonytalanságok miatt.

Rekordközelben a magyar autópiac. Forrás: Unsplash (illusztráció)

8 ezer elektromos autó az utakon – élénkül a piac, de nem minden szegmens profitál

Az idei első kilenc hónapban 95 946 új személyautót helyeztek forgalomba Magyarországon, ami 7,7 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE). Bár a személyautó-piac erősödik, a szegmensek között jelentős eltérések látszanak: míg az elektromos járművek iránt egyre nagyobb az érdeklődés, addig a haszonjárművek piaca visszaesett.

Elektromos autóknál gyors a bővülés az állami támogatás miatt

A statisztikák szerint 8 028 tisztán elektromos autó került forgalomba január és szeptember között. Ez látványos bővülés, amelyet főként az állami támogatási programok és a szélesedő modellkínálat hajtott. Az elektromos autók piaci részesedése így 8,4 százalékra emelkedett, de még nem érte el a 10 százalékos szintet.
Az MGE szerint a további terjedést fékezik a magas akkumulátor-fejlesztési költségek, a nyersanyaghiány és az európai akkumulátoripar „gyermekbetegségei”.

Bár több gigagyár, köztük a debreceni CATL-üzem  már előrehaladott fázisban van, a teljes kapacitás kiépítése még várat magára, így az ellátás akadozik.

Haszonjárműveknél visszaesés a jellemző

A kis- és nagyhaszon-járművek piacán egyaránt visszaesés látható.

A kishaszongépjárművek regisztrációja 17 030 darabra csökkent, ami 7,4 százalékos mínuszt jelent.

A nagyhaszon-járművekből 3 707 darabot helyeztek forgalomba, ez 12,2 százalékkal kevesebb, mint tavaly.

Az MGE szerint a csökkenés oka a vállalati óvatosság. A cégek a magas üzemanyagárak és drágább finanszírozási környezet mellett inkább meglévő flottájuk fenntartására törekednek, és halogatják a járműpark megújítását.

Autóipar átalakulásban van

A szervezet szerint 2025-ben az uniós szigorítások és a belső égésű motorok fokozatos kivezetése tovább alakítja a piacot. Egyre több gyártó párhuzamosan fejleszt elektromos, hibrid és alternatív technológiákat, köztük a Range Extender rendszereket és a szintetikus üzemanyagokat.
A magyar autóipar eközben új szintre lép. Az év utolsó negyedévében indul a BMW debreceni gyárának teljes értékű termelése, ami mérföldkő az elektromos járművek hazai gyártásában. Emellett a beszállítói ipar is bővül, különösen az elektromos komponensek területén, ami tovább erősíti Magyarország szerepét az európai autóiparban.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Unsplash (illusztráció)

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója. Gazdasági témájú cikkek írása mellett, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Világgazdaság oldalnál dolgozott gazdasági és kulturális újságíróként. Stílusára a szakmai megközelítés mellett az objektív és a tényszerű tájékoztatás jellemző. Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Műsorvezető volt filmes és színházi témájú podcastben. Pályafutása elején művészeti menedzseri tanulmányokat folytatott és a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, kreatív és account területen. Kulturális területen több művészeti projekt szervezését menedzselte.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.