Összeállításunkban megmutatjuk, milyen rossz szokásaid lehetnek, amiket érdemes elkerülnöd a hétköznapokban.
1. Mindenhol ugyanazt a jelszót használod
Ez talán az egyik leggyakoribb, legrosszabb szokása az internet népének. Nem véletlenül esnek oly sokan kiberbűnözők áldozatává. Érthető az emberek hozzáállása a dologhoz. Ki a fene akar annyi különböző jelszót a fejében tartani?
Az igazság azonban az, hogy ez hihetetlenül veszélyes. Ugyanis, ha egy hacker hozzájut a jelszavadhoz, utána már könnyedén képes lesz hozzáférni az egész digitális életedhez.
Ha nehezedre esik a sok új jelszó megjegyzése, akkor használj bátran jelszó menedzser szoftvert vagy alkalmazást, mint például a Last Pass vagy a Dashlane.
2. Évek óta ugyanaz a jelszavad
Hiába használsz minden fiókhoz külön jelszót, néha azokat sem árt cserélni. A Microsoft ajánlása szerint 30-90 nap közönként érdemes újra váltani ahhoz, hogy biztonságban tudhasd személyes adataidat.
3. Nem állítottad be a kétlépcsős hitelesítést
Idén áprilisban felfedezték a nettörténelem eddigi legnagyobb biztonsági rését, a Heartbleed bugot. Ennek a hibának a felhasználásával az interneten bárki könnyedén hozzájuthatott más emberek felhasználóneveihez, jelszavaihoz vagy egyéb személyes adataihoz.
Részben az ilyen bakik kivédésére találták ki a kétlépcsős hitelesítést. Az olyan netes fiókoknál, mint a Gmail, a Dropbox, vagy a Facebook nem árt egy plusz védelmet használni. Ennek a szolgáltatásnak az a lényege, hogy telefonod segítségével hitelesítsd a személyazonosságodat. Mikor belépsz a netes fiókodba. A szolgáltató küld egy biztonsági kóddal ellátott üzenetet a telefonodra. Neked ezt a kódot kell begépelned a sikeres bejelentkezéshez.
A kétlépcsős hitelesítés használatával meg tudod akadályozni, hogy illetéktelenek turkáljanak a netes fiókodban akkor is, ha esetleg megszerezték a jelszavadat.
4. Elfelejted törölni a fényképeket és a zenéket a telefonról
Az egyik remek módja annak, hogy felemészd telefonod memóriáját, hogy nem törlöd róla azokat a fájlokat, amiket egyáltalán nem használsz.
Bizonyos időközönként nem árt kipucolni a telefont és megszabadulni a régi fotóktól vagy zenéktől, amik ráadásul több helyet is igényelnek, mint a képek. Az ilyen fájlokat érdemesebb felhőben tárolni, például iCloudon, Dropboxon vagy Drive-on.
5. Megint görnyedve ülsz a gép előtt
Azoknak, akik órákat ülnek a gép előtt otthon, iskolában vagy a munkahelyükön, különösen fontos, hogy megszabaduljanak ettől a rossz és egészségtelen szokástól. Egyes kutatások szerint, akik 8 órát görnyednek a számítógép előtt, azoknál jóval könnyebben alakulhat ki ízületi betegség, cukorbetegség, szív és érrendszeri betegség és egyéb rendellenességek. Az elhízás veszélyéről nem is beszélve.
Mindannyiunkkal előfordult már, hogy kénytelenek voltunk más, mondjuk valamelyik barátunk gépéről, telefonjáról vagy táblagépéről bejelentkezni egyik vagy másik netes fiókunkba. Ilyenkor sietségből vagy megszokásból óhatatlanul is elfeledkezhetünk a kijelentkezésről. Ami akkor nem is olyan nagy baj, ha jó baráttól kértünk szívességet. Viszont ha közösségi helyeken, netkávézóban, egyetemen vagy munkahelyünkön feledkezünk meg erről az apró mozzanatról, akkor annak könnyen rossz vége is lehet.
Fontos, hogy mindig jelentkezzünk ki az ilyen eszközökről, sőt az a legjobb ha az előzményeket is töröljük ilyen esetekben. Legjobb, ha a fontos, személyes dolgainkat csak saját gépről intézzük, például a banki átutalást.
Ha esetleg később jut eszünkbe, hogy elfelejtettünk kijelentkezni más készülékén mondjuk Gmailről vagy a Facebookról, akkor sem kell kétségbe esni. A nagy tech cégek remek útmutatókat állítottak össze ilyen esetekre is, érdemes utána olvasni.
7. Sosem indítod újra a géped
Ha folyamatosan készenléti vagy szundi üzemmódban teszed el a géped, az nem okoz súlyos gondokat a számítógépedben, viszont iszonyatosan lelassíthatja. Az újraindítás remek módja annak, hogy kinyírd azokat a háttérben futó programokat, alkalmazásokat, melyek belassítják a gépedet.
8. Nyomogatod a telefonod lefekvés előtt
Tudósok szerint ez az egyik legfőbb oka a mai modern emberek alvászavarának. Ugyanis a mesterséges fény nagyon rossz hatással van az emberi agyra, főleg elalvás előtt. A kutatók szerint a különböző multimédiás eszközökből származó alacsony hullámhosszú kék fény könnyedén megzavarhatja álmunkat. Egyes feltételezések szerint ezek a fények szerepet játszanak a cukorbetegség és az elhízás kialakulásában.
Szóval érdemes kikapcsolni az okoskészülékeket alvás előtt, ezzel is csökkentve a mesterséges fények jelenlétét.
9. Halogatod a frissítést
Hosszú és bosszantó folyamat lehet a frissítések telepítése, ugyanakkor nagyon fontos is. Azért kell időt szánnod erre, különösen a telefonodon, mert a frissítések általában olyan hibák javítását tartalmazzák, melyek a telefonod lassúságáért vagy sebezhetőségéért felelősek.
Tehát, ha látod, hogy kijött egy újabb frissítés, jobban teszed, ha nem vársz vele napokig, egyből nekiugrasz.
10. Nem készítesz biztonsági másolatot
Szerencsére a mai készülékek többsége készít biztonsági másolatokat a képekről, névjegyekről és üzenetekről, amiket iCloudon vagy Google Drive-on tárolhatsz. Viszont ha a gépeden sok az olyan fájl, aminek az elvesztése után mély depresszióba kerülhetsz, akkor készíts biztonsági másolatot róluk.
Szinte az összes felhő szolgáltatás segítségedre lehet ebben. Semmi okod arra, hogy az adataidat, csak egy helyen tárold. A Google például havonta 10 dollárért (alig 2 500 forintért) 1 terrányi helyet biztosít számodra, ha szükséged van rá.
