Sötét mód ikon
2026 június 08
A részvénypiacra kéne ráállni

A részvénypiacra kéne ráállni

Fékezi a fejlődést

A fejlett országokat tömörítő szervezet szerint, ha a fejlett államok pénzügyi szektora olyan ütemben fejlődik tovább mint az utóbbi évtizedekben, akkor fékezni fogja a konjunktúrát. A válság idején világossá vált, hogy az adófizetőknek sok pénzébe került, hogy a kormányok a méretük miatt kénytelenek voltak bankokat megmenteni. Különösen sokba került ez azokban az országokban, amelyekben a gazdasághoz képest túlméretezett a bankrendszer, így Nagy-Britanniában, Izlandon és Írországban.

A tanulmány azonban kifejti, hogy a túl nagy pénzügyi szektor pénzügyi válságok nélkül is fékezi a fejlődést, mert túl sok alacsony hozamú befektetést finanszíroz és túl sok tehetséges embert foglalkoztat, elszívva őket más területekről. Válságok idején pedig a bankok megmentésére fordított bevételek elvonják a forrásokat az infrastruktúra fejlesztésértől és más termelékenység-növelő beruházásoktól.

Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a részvénypiacra

„Ha túl sok a hitel, túl sok alacsony hozamú beruházást finanszíroznak, ami torz tőkeallokációt eredményez” – mondta Catherine Mann, az OECD vezető közgazdásza.

Ezért a szervezet szerint a részvénypiaci finanszírozás súlyát kell növelni. A válság előtti évtizedekben a modern gazdaságok egyre inkább liberalizálták a pénzpiacokat. Ez kezdetben jó volt a gazdaságnak, idővel azonban meggyengítette a reálgazdasági fundamentumokat – mondta Christian Kastrop, az OECD igazgatója. Különösen a háztartásoknak nyújtott hiteleket, ezen belül is az ingatlanhitelezést ajánlatos lefékezni, a bankoknak pedig nem szabad arra hagyatkozniuk, hogy az állam úgyis megmenti őket az összeomlástól.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.