Figyelmeztető akcióra készülnek a hazai kisbenzinkutak. A Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) szerint a védett áras üzemanyagrendszer jelentős veszteséget okozott a családi tulajdonú vállalkozásoknak – írja a Portfolio.hu.
A szervezet közleménye szerint a kialakult helyzet miatt 2026. június 26-ára egynapos figyelmeztető bezárásra szólítják fel az érintett töltőállomásokat.
Milliárdos veszteséget okozhatott az árstop
Az FBSZ állítása szerint a korábbi kormány által bevezetett, majd a Tisza-kormány által meghosszabbított hatósági áras rendszer jelentős veszteséget okozott a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozásoknak. A szövetség szerint a márciustól számított kár összege mintegy 7,5–8 milliárd forintra tehető.
A szövetség szerint a problémát az okozta, hogy a benzinkutaknak hatóságilag meghatározott áron kellett értékesíteniük az üzemanyagot. Eközben a működési költségek továbbra is fennmaradtak, ami jelentős terhet rótt a vállalkozásokra.
Tiltakozó bezárással üzennek
A szervezet szerint a helyzet rendezése érdekében korábban támogatási program indult. Az FBSZ úgy látja, hogy ezt a jelenlegi kormány jogutódként nem kívánja végrehajtani.
A szövetség ezért arra kéri az érintett kisbenzinkutakat, hogy egy napra függesszék fel működésüket. Véleményük szerint elfogadhatatlan, hogy a vállalkozásokat ismét veszteséges működésre kényszerítsék.
Újabb vita az üzemanyagpiacon
Az FBSZ közleményében azt is kifogásolja, hogy a szervezet szerint az új törvényjavaslat megfelelő kontroll nélkül ismét lehetőséget teremthetne a rendszer visszavezetésére.
A benzinkutas érdekképviselet szerint ez jogbiztonsági aggályokat is felvethet. Álláspontjuk szerint több ezer családi vállalkozás működése kerülhet ezzel bizonytalan helyzetbe.
A kisebb kutak kerülhetnek nehéz helyzetbe
A vita újabb fejezetet nyithat az üzemanyagpiacon, ahol a nagyobb szereplők mellett a kisebb, független kutak vannak a leginkább kitéve a szabályozási változásoknak.
A következő időszak kulcskérdése az lehet, hogy sikerül-e olyan megoldást találni, amely egyszerre biztosítja a fogyasztók érdekeit és a benzinkutak fenntartható működését.