2024 március 28

Forrhat Putyin feje, talpra állt Európa

Amit most látunk a gáz piacán az nem más, mint Putyin tervének bukása, aki a gázhatalmával próbálta sakkban tartani Európát. Mostanra a legfrissebb adatok szerint az európai referenciaérték, a Dutch TTF árfolyama becsúszott 32 euró alá. Ilyen alacsony értékeket 2021 júliusa óta nem regisztráltunk a piacon. Ez azt is jelenti természetesen, hogy jóval alacsonyabban vagyunk már, mint az orosz-ukrán háború kirobbanásakor. A medvék fáradhatatlanul nyomják hétről-hétre egyre lejjebb az árfolyamot. Az árak az év eleje óta több, mint felére csökkentek a stabil kínálat, az enyhe időjárás és a megújuló energiaforrásokból történő energiatermelés erőteljesebb hozzájárulásának köszönhetően. Európa gázpiaca megkezdte a felépülést a tavalyi krízis után, és az elmúlt 9 hónapban a rekordértékek tizedére szorította vissza az gáz árfolyamát. A csatát tehát megnyertük Putyin és a gázhatalma ellen, de nem dőlhetünk hátra. Jön az újabb kihívás, hiszen egyre közelebb kerülünk a téli időszakhoz.

(www.shutterstock.com)

Mi lesz Európa sorsa, ha Kína harcba száll az LNG szállítmányokért?

Az egyik legnagyobb kihívást most a téli időszakra való felkészülés jelenti majd az unió számára. Mivel az oroszokra már nem támaszkodhatunk, ezért Európa az LNG (cseppfolyósított földgáz) felé fordult. Tavaly az utolsó pillanatban kezdett el kapkodni Európa, miután az oroszok elzárták a gázcsapokat. A kis mennyiségű szabad LNG kapacitásért komoly harcok folytak, amely csúnyán fel is felverte az árfolyamot. Ez jelentős költségeket okozott az országoknak, és ezt most az unió szeretné elkerülni. Egyes szakértők szerint viszont nehéz dolga lesz hiszen, ha az LNG iránti kereslet Ázsiában, különösen Kínában újból felpattan, akkor Európának megint ki kell nyitni a pénztárcáját, hogy versenybe szállhasson a szabad kapacitásokért. Jó hír azonban, hogy Európa gáztárolói szokatlanul magas százalékig fel vannak töltve (63%). Ezen felül az LNG-ellátás folyamatosan áramlása is biztosítva van, ami csökkenti a tavalyihoz hasonló drágulás esélyeit. A téli fűtési szezon előtt viszont még előttünk áll a nyári szezon. Ez viszont a légkondicionálók használatával a gázfelhasználás emelkedéséhez vezethet, miközben az energiaszolgáltatók a tárolók feltöltésére törekszenek.

Összességében hosszú út áll még Európa előtt, azonban határozottan jobb pozícióból indulunk neki, mint a tavaly. Az európai és ázsiai földgázkereslet jelenlegi csökkenése és az árak zuhanása ellenére a kormányok és az ipar arra figyelmeztetnek, hogy Európának nem szabad hátradőlni, mivel az energiaválság még nem ért véget.

Forrás: bloomberg.com; oilprice.com

Címlapkép: Shutterstock