Grönland a függetlenség útján: Trump nem enged a huszonegyből
Grönland miniszterelnöke, Múte B. Egede, újévi beszédében megerősítette, hogy országa megkezdte az előkészületeket Dániától való teljes függetlensége érdekében. Egede szerint a gyarmati múlthoz köthető korlátozások akadályozzák Grönlandot abban, hogy szabadon kereskedhessen és működhessen együtt más országokkal. Ennek érdekében 2025-re népszavazást terveznek a függetlenség kérdéséről.
Grönland, a világ legnagyobb szigete, ásványkincsekben gazdag terület, de továbbra is Dánia része, amely kül- és védelmi politikáját irányítja. Koppenhága évente mintegy 500 millió euró támogatást nyújt a 60 ezer lakosú szigetnek. Egede hangsúlyozta, hogy Dániával való kapcsolatuk nem egyenrangú, ezért szükséges a teljes önállóság.
Trump ambiciózus tervei: Grönland, Kanada és a Panama-csatorna
Donald Trump megválasztott amerikai elnök 2019 után ismét bejelentette szándékát Grönland megvásárlására. A lépést „feltétlenül szükségesnek” nevezte az északi-sarkvidéki terület stratégiai fontossága miatt. A javaslat azonban heves ellenállásba ütközött Grönland és Dánia részéről, akik kategorikusan elutasították az ötletet. A dán kormány védelmi költségvetésének növelésével reagált az amerikai megkeresésre.
Trump ezen túlmenően Kanadát is az Egyesült Államok 51. államaként képzelné el. Gúnyosan „kormányzónak” nevezte Justin Trudeau kanadai miniszterelnököt, és azzal fenyegetőzött, hogy 25 százalékos vámot vet ki a kanadai árukra. Kanada washingtoni nagykövete, Kirsten Hillman, diplomatikusan reagált, mondván, a megválasztott elnök csak „szórakozik”- olvasható a The Guardianban.
A Panama-csatorna is Trump célkeresztjébe került, aki igazságtalannak nevezte az amerikai hajókra kivetett tranzitdíjakat. A csatornát nemzeti vagyonnak titulálta, és visszaszerzését helyezte kilátásba. A panamai elnök, José Raúl Mulino, határozottan elutasította az amerikai fenyegetéseket, hangsúlyozva, hogy a csatorna panamai kézben marad.
Geopolitikai hatások és jövőbeli kilátások
Grönland függetlenségi törekvései jelentős geopolitikai változásokat hozhatnak a régióban, különösen az ásványkincsek és az északi-sarkvidéki területek stratégiai fontossága miatt. Eközben Trump radikális tervei tovább fokozhatják a feszültséget az Egyesült Államok és szövetségesei között. Az elkövetkező évek eseményei meghatározóak lehetnek nemcsak Grönland, hanem a globális geopolitikai egyensúly szempontjából is.
Címlapkép forrása: Shutterstock