2025 április 03

Trump bedobta a vámgránátot – Egész világ reagált az intézkedésre

Donald Trump új, minden importra kivetett vámjai világszerte vihart kavartak. Országok tucatjai reagáltak élesen az intézkedésre, amely szerintük a világgazdaság stabilitását veszélyezteti. Európa, Ázsia, Dél-Amerika és Óceánia is ellenlépéseket fontolgat és nő a globális feszültség. Mit lép Európa és a G7?

Világszintű felháborodás Trump új vámháborúja miatt – Egységbe forr a világ?

Donald Trump vámháborús bejelentései világszerte megdöbbentették a kormányokat – minden régióban egységesen elutasítják az új, akár 20-25 százalékos vámokat. Egyre több ország fontolgat ellenlépéseket, miközben nő a globális gazdasági bizonytalanság.

Csütörtökön Donald Trump amerikai elnök hivatalosan is bejelentette. Minden Egyesült Államokba irányuló importárura tíz százalékos alapvámot vet ki, és egyes kulcspiacokra – köztük az EU tagállamaira – még magasabb, húsz százalékos terhet ró. Az importált autókra külön 25 százalékos vámtarifa vonatkozik – számolt be az amerikai vámok bevezetésével kapcsolatos világméretű reagálásáról a Reuters.

A bejelentést követően gyakorlatilag az egész világ reakcióba lendült

Európa felkészült a válaszcsapásra

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke világossá tette. Amennyiben az USA nem hajlandó kompromisszumra, az EU ellenintézkedéseket léptet életbe.

Manfred Weber, az EPP elnöke szerint ezek a vámok nem a tisztességes kereskedelmet védik, „hanem félelemből támadnak”.

Spanyolország, Svédország, Írország és Olaszország is elítélte az amerikai döntést  „ez a háború gyengíti a Nyugatot.” –  összegezte a helyzetről röviden a véleményét Giorgia Meloni.

Trump tarifái azzal a kockázattal járnak, hogy megsemmisítik azt a globális szabadkereskedelmi rendet, amelyet maga az Egyesült Államok vezet a második világháború óta” – mondta Takahide Kiuchi, a Nomura Research Institute vezető közgazdásza.

A globális recesszió felé sodródás is lehetséges a jelenlegi helyzetben.

Úgy látom, hogy ez az Egyesült Államok és a világgazdaság elsodródása a rosszabb teljesítmény, nagyobb bizonytalanság és esetleg valami olyan felé, amit globális recessziónak nevezhetünk” – mondta Antonio Fatas, a francia INSEAD üzleti iskola makroközgazdásza.

Ázsia a leginkább kitett terület a bevezetett amerikai vámoknak?

Marcel Thieliant, a Capital Economics Ázsia-csendes-óceáni részlegének vezetője szerint az ázsiai gazdaságokat a legtöbbnél jobban sújtják majd az amerikai kölcsönös vámok.

„Nemcsak az ázsiai gazdaságoknak magasabb vámokkal kell szembenézniük, mint sok másnak, hanem jobban függenek az amerikai árukereslettől, mint a legtöbb.”

A japán kereskedelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy az amerikai adók sérthetik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait. Tokió „különféle lehetőségeket” fog mérlegelni a válaszlépésre.

„Tekintettel az Egyesült Államokkal fennálló erős nemzetbiztonsági kapcsolataira, Japánnak nincs kártyája ahhoz, hogy engedményeket nyerjen” – mondta a Nomura Kiuchi.

” Ez nem egy barát tette” : Kanada, Ausztrália, Brazília és Dél-Korea is tiltakozik

Mark Carney kanadai miniszterelnök szerint az amerikai vámok szembemennek a stratégiai együttműködéssel. Brazília akár a WTO-hoz is fordulna, miközben Dél-Korea máris „globális kereskedelmi válságról” beszél.

Ausztrália miniszterelnöke is bírálta a vámokat. Szerinte  „barátságtalan lépésnek minősítette az új vámokat, de kizárta a kölcsönös intézkedéseket.

Latin-Amerika, Ázsia, Svájc: új szövetségek rajzolódnak?

Új-Zéland, Kolumbia és Svájc egyaránt jelezte: a nemzeti érdekek védelmében kész új stratégiákat kidolgozni, miközben hangsúlyozzák, hogy a szabad kereskedelem a világgazdaság egyik alappillére. Egyes országok már most elkezdték felmérni az amerikai vámok hatását kulcsfontosságú ágazataikra – különösen az exportorientált iparágakban.

Trump vámlépései sokkolóan hatottak, de lesz értelme?

Trump vámlépései sokkolták a világgazdaságot – a piacok esnek, a világ vezetői egymás után fogalmazzák meg kritikájukat.

Csütörtökön a bejelentésre az egész világon zuhanással reagáltak a részvények. A befektetők pedig a kötvények, az arany biztonsága felé igyekeztek a felfokozott gazdasági aggodalmak miatt.

De mi van akkor, ha a vámok nem valósítják meg Trump célját, hogy a magánszektor befektetéseket fektessen be az amerikai hazai feldolgozóiparba, hogy a globális kereskedelmi hiány megszűnjön. 

Miközben az amerikai kormány a hazai munkahelyek védelmére hivatkozik, egyre valószínűbb, hogy globális kereskedelmi háború bontakozik ki.

Kérdés, hogy képes lesz-e a világ egységesen fellépni, vagy elkerülhetetlen a vámháborús spirál?

Címlapkép forrása: YouTube