2025 május 10

Milliárdos botrányba keveredett a Citigroup – Hamis szerződések, titkolt adatok a csalási per újraindul

Több mint 1 milliárd dolláros csalásban való részvétellel vádolják a Citigroupot a mexikói Oceanografia olaj- és gázszolgáltató vállalat ügyében. A fellebbviteli bíróság szerint a bank tudatosan segíthette egy mexikói olajipari vállalat hamis pénzügyi manővereit. A felperesek szerint a Citigroup kulcsfontosságú információkat titkolt el és dokumentumokat hamisított. Az ügyet újratárgyalják.

Újraindul a Citigroup elleni milliárdos csalási per

Az amerikai fellebbviteli bírósági a Citigroup elleni pert újratárgyalja, amelyben a bankot azzal vádolják, hogy kulcsszerepet játszott egy több mint 1 milliárd dolláros csalási ügylet megszervezésében és eltussolásában. A Miami székhelyű 11. amerikai fellebbviteli bíróság háromtagú testülete kimondta:

A Citigroup több mint 1 milliárd dolláros veszteséget okozott egy hatalmas csalás megszervezésével és eltitkolásával a most csődbe ment mexikói olaj- és gázszolgáltató vállalatnál, az Oceanografiánál.”

A háromtagú bírói testülete kijelentette, hogy 30 Oceanografia-árusító, hitelező és kötvénytulajdonos helyesen állította, hogy a Citigroup jelentős mértékben segítette a csalást, és egy alsóbb fokú bíró hibát követett el a kilenc éve fennálló ügy elutasításakor – olvasható a perről szóló hír a Reuters oldalán is.

A felperesek megfelelően igazolták, hogy a Citigroup tevőlegesen részt vett a mexikói Oceanografia nevű olajipari szolgáltató cég által végrehajtott csalássorozatban.

Az ítéletet követően Danielle Romero-Apsilos, a Citigroup szóvivője nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Juan Morillo, a felperesek egyik ügyvédje azt mondta, ügyfelei elégedettek a döntéssel.

Csalás, hamis dokumentumok, kockázatos hitelek

A perben a felperesek, köztük hajózási és lízingcégek, befektetési alapok és a hollandiai székhelyű Rabobank, azt állították, hogy a Citigroup 3,3 milliárd dollárt folyósított az Oceanografiának 2008 és 2014 között, annak ellenére, hogy tudta, hogy a vállalat túl sok adóssággal rendelkezik, és Pemex aláírásokat hamisított a meghatalmazásokon. A Citigroup állítólag elhallgatta ezt a kulcsfontosságú információt a befektetők elől.

Banki nyereség szabálytalanul

A hitelkereteket a Citigroup New York-i központú Institutional Clients Group (ICG) nevű részlege működtette és engedélyezte, a Banamexszel együttműködve. Az Oceanografia finanszírozását úgy növelték kilenc alkalommal, hogy az meghaladta az alapügylet értékét. Az előlegek után magas kamatot szedtek. A per dokumentuma szerint ez „kockázatmentes profitot” biztosított a banknak, mivel a kifizetések a mexikói állam tulajdonában lévő Pemextől érkeztek volna.

A bíróság egyértelműen elismerte a Citigroup felelősségét

A bíróság szerint a felperesek, köztük a Rabobank és több hajózási és befektetési cég, kellően részletes vádakat fogalmaztak meg. Szerintük a Citigroup tudatosan támogatta a csalási struktúrát. A bíróság visszaküldte az ügyet az alsófokú Darrin Gayles bíróhoz, aki 2023-ban elutasított minden vádpontot.

A 82 oldalas fellebbviteli döntésben megállapították, hogy a Citigroup elhallgatta a kockázatokat és a kamatbevételekből profitált. A bank 12 alkalmazottat bocsátott el, és 2018-ban az amerikai értékpapírfelügyelet 4,75 millió dollárra büntette a Banamex belső ellenőrzési hiányosságai miatt.

Ezen felül 10 banki alkalmazott büntetőjogilag felelősségre is vonható a mexikói törvények értelmében – nyilatkozta Michael Corbat a Citigroup korábbi vezérigazgatója.

A Citigroup tagadja a vádakat. Jelenleg a bírósági eljárás folytatódik az Oceanografia-ügylettel kapcsolatosan. A bíróság visszaküldte az ügyet Darrin Gayles amerikai kerületi bírónak Miamiban, aki 2023 augusztusában már tárgyalta ezt az ügyet.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Citibank