
Újra emelkednek az árak – Júniusban az élelmiszer és a rezsi vitte a prímet
Újra gyorsul az infláció Magyarországon, kemény hónapot zártunk az árakkal
Megérkezett a KSH júniusi inflációs jelentése, és bár a számok nem hoztak meglepetést, a részletek így is sokat elárulnak a magyar háztartások pénztárcájáról. A fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, májushoz képest pedig 0,1 százalékkal nőttek – olvasható a jelentés a KSH oldalán
A legnagyobb áremelkedés továbbra is az élelmiszereknél és az energia területén figyelhető meg. Éves szinten az élelmiszerek átlagosan 6,2 százalékkal drágultak, a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 4,9 százalékos volt a növekedés. Kiemelkedően drágult a tojás (26 százalék), a liszt (24,4 százalék), az étolaj (22,2 százalék) és a kávé (20,3 százalék), de a csokoládé, a gyümölcslé és a péksütemények ára is érzékelhetően nőtt. Ezzel szemben néhány élelmiszernél árcsökkenés is történt. A margarin ára 31,2 százalékkal lett olcsóbb, de kevesebbet kellett fizetni a tejtermékekért, a párizsiért és a sertéshúsért is.
Az energiapiac alakulása
Az energiapiacon továbbra is jelentős a nyomás. A háztartási energia összességében 8,6 százalékkal lett drágább egy év alatt. A vezetékes gáz ára különösen érezhetően, 18,4 százalékkal emelkedett, a palackos gázé 5,8 százalékkal nőtt. Nem meglepő, hogy a rezsiköltségek továbbra is kiemelkedő tételt jelentenek a havi kiadásokban.
A szolgáltatások területén szintén tapasztalható volt árnövekedés. Összességében 5,4 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy éve. A postai szolgáltatások ára több mint 11 százalékkal emelkedett, de hasonlóan magas a drágulás a testápolási szolgáltatások területén, amely 10,1 százalékkal emelkedett. A lakásjavítás és karbantartás árai 9,6 százalékkal, az albérlet 9,4 százalékos emelkedést mutatott ebben az időszakban. A járműjavítás pedig 9,6 százalékkal nőtt. Az üdülési szolgáltatások esetében pedig 7,8 százalékos lett az emelkedés.
A tartós fogyasztási cikkek ára 2,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az ékszerek 23,8, a szobabútorok 4,6, az új személygépkocsik 3,7, a használt személygépkocsik 1,0 százalékkal többe kerültek. A járműüzemanyagok ára 1,0 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 5,5 százalékkal drágultak – derül ki a jelentésből.
Az infláció csökkent júniusra, de a szezonális élelmiszerek ára emelkedett, a többi mérséklődött
Májushoz viszonyítva júniusban, azaz havi összevetésben az infláció csak 0,1 százalékos volt, ami már stabilizálódást jelezhet.
Az élelmiszerek ára egy év alatt 6,2 százalékkal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 4,9 százalékkal), ezen belül a tojásé 26,0, a liszté 24,4, az étolajé 22,2, a kávéé 20,3, a csokoládé és kakaóé 19,6, a gyümölcs- és zöldséglének 14,1, a büféáruké 10,4, a péksüteményeké 8,1, a tejé 7,3, az alkoholmentes üdítőitaloké 7,1 százalékkal.
A termékcsoporton belül a margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2, a párizsi, kolbászé 6,9, a sertéshúsé 2,0 százalékkal mérséklődött.
A szeszes italok, dohányáruk ára 6,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 7,0 százalékkal nőtt.
A szolgáltatások ára átlagosan 0,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az üdülési szolgáltatások 3,7, a sport, múzeumi belépők 2,3, a helyi tömegközlekedés 1,1 százalékkal drágultak. A járműüzemanyagok ára 0,5, a gyógyszer, gyógyáruké 0,2 százalékkal nőtt – közölte a KSH.
Hogyan változott a szolgáltatások és az energia ára
A szolgáltatások 0,6 százalékkal kerültek többe. A nyári szezon hatására elsősorban az üdülések és a szabadidős tevékenységek árának emelkedésében jelentkezett.
A háztartási energia drágult a legnagyobb mértékben ebben az időtávban, 0,7 százalékkal, különösen a vezetékes gáz miatt, amelynek ára egy hónap alatt 1,4 százalékot nőtt. A palackos gázért viszont 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Elemzői szakvélemény a jelentéshez
A jelentéshez szakmai kommentárt is fűzött Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója, aki úgy véli:
„Az előzetes várakozásunknak (4,6 százalék) megfelelő éves adat az átlagos havi szezonalitást hozta. Az inflációs célsávból nagymértékben kilépő hazai mutató miatt továbbra is indokolt az óvatos monetáris politika. Pozitív fejlemény ugyanakkor, hogy az év hátralévő részére már csökkenő inflációval számolunk, és az év utolsó hónapjaiban újra a célsávon belülre kerülhet a pénzromlás éves üteme. A forint árfolyamának stabilitása mellett ez a forgatókönyv újra felszínre hozhatja a kamatvágások újraindításának kérdését az utolsó negyedévben.”
A jegybank mozgásterét tehát az inflációs trend és a forint stabilitása egyaránt meghatározza a következő hónapokban. A mostani jelentés üzenete világos: az infláció még nem múlt el, de a tempó már nem száguld, hanem óvatosabb léptekkel halad. A gazdaságpolitikai döntéshozók pedig egyre inkább a következő fordulatra készülnek.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.