2024 március 19

Elképesztő, amit a forintnál látunk – itt már a 350-es euró is képben van?

A 2022-es évet majdnem teljesen pontosan 400 forinton zárta a magyar forint az euróval szemben. Mindez a tavalyi év egészét tekintve gyengülést jelentett, azonban már az év végi záróárfolyam is jelentősen erősebb forintot mutatott, mint az októberi mélypontoknál láthattunk. Az idei év pedig eddig igazi sikersztori a hazai pénznem számára, sokhavi csúcson a forint.

Május végi értékek

A forint összességében az év első két hetében is erősödött, az idei mélypontot egyelőre a 404 feletti árfolyam jelenti az euróval szemben. Alig több, mint egy hete viszont még láthattuk 400 fölé szúrni az EUR/HUF kurzust és még tegnap is volt, hogy 398 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon.

Mostanra pedig jócskán 390 alatt jegyzik az eurót, az esti órákra 387 alá is esett az EUR/HUF keresztárfolyam. Ilyen erős forintot utoljára 2022 májusának végén láthattunk, nagyjából 8 havi csúcsról beszélhetünk tehát a közös európai fizetőeszközzel szemben.

Az erősödés tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntő ülése, és az azt követő háttérbeszélgetés után indult be igazán. A jegybank ugyanis igen szigorú hangvételt ütött meg, továbbra is érvényben maradnak az október közepén bevezetett rendkívüli intézkedések. Az ország számára szükséges energiabeszerzéshez pedig ezután is biztosít devizát az MNB, emellett a kötelező tartalékrátát áprilistól 5 %-ról 10 %-ra emelik. Ahogy az Erste Bank elemzői közleménye is kiemeli, pozitívum, hogy az MNB a rövidtávú reálgazdasági áldozatok árán is hajlandó fenntartani a rendkívüli monetáris körülményeket.

Jöhetnek még izgalmak

Természetesen a legérdekesebb az lehet, hogy folytatódik-e tovább a forint erősödése a következőkben, vagy esetleg a pozitív trend megfordulására kell számítsunk. A kérdésben közép- és hosszabb távot nézve az elemzők is megosztottak, a további erősödéstől a 415-ös szintig való gyengülésig is találkozhattunk véleményekkel. Az azonban biztosnak mondható az elemzői álláspontok alapján is, hogy mind az országspecifikus, mind a nemzetközi piaci tényezők szerepet játszhatnak a forint piaci megítélésében és így árfolyamában. Előbbi kapcsán érdekes lehet az S&P pénteki hitelminősítői döntése, vagy éppen az uniós források kérdéséről szóló információk.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!