Sötét mód ikon
2026 július 02
Tragikus a hangulat az európai piacokon

Tragikus a hangulat az európai piacokon

Csökkennek az indexek

A kereskedés kezdetén a londoni FTSE-100 index 1,41 százalék, a frankfurti DAX index 1,47 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,58 százalék veszteséget mutatott.

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 1,69 százalékkal, az európai FTSE Eurofirst 300 index 1,36 százalékkal gyengült a keddi nyitáskor.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 54,21 pontos csökkenéssel, 23 179,82 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest 0,23 százalékkal gyengült.

Elmarad a trendforduló

Kedden az európai kereskedés kezdetén a Brent nyersolaj ára 1,45 százalékkal, a WTI nyersolajé 2,72 százalékkal állt alacsonyabban a globális kereskedelemben hordónként 30,51, illetve 29,52 dolláron.

Az arany ára az azonnali piacon 0,74 százalékkal, unciánként 1116,19 dollárra, a határidős jegyzésben a legközelebbi kontraktus pedig 1,00 százalékkal, unciánként 1116,30 dollárra emelkedett.

A dollár gyengült, az euró erősödött: az eurót 0,15 százalékkal jegyezték erősebben 1,0866 dolláron.Nagy indexveszteséggel nyitottak kedden a főbb európai értékpapír piacok.

Pesszimista hangulat lehet Pesten

A negatív nemzetközi hangulat miatt csökkenéssel kezdheti a keddi kereskedést a Budapesti Értéktőzsde a nyilatkozó piaci szakértők szerint. Rövid Szabolcs, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint jelentősen estek az amerikai piacok az olajár csökkenése miatt, és Ázsiában is negatív a hangulat. Ez Európában és a budapesti tőzsdén is negatív korrekciót hozhat.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az Equilor elemzésében szintén kiemelte, hogy nem számítanak kedden pozitív kezdésre az európai tőzsdéken, így a BÉT-en sem, miután erős eladói nyomás uralkodott az ázsiai piacokon. A hangulatot továbbra is az olajár esése határozta meg. A
kínai tőkekiáramlás üteme decemberben rekordmagasságba szökött, meghaladva az 1000 milliárd dollárt. A hír hatására a shanghaji Composite index 6 százalékot meghaladóan gyengült.

Rosszul áll Ázsia is

Az ázsiai tőzsdék kedden árfolyameséssel indították a globális kereskedési napot. Az indexeket elsősorban az olajárak újabb csökkenését követő energiaipari részvények húzták le.

A tokiói Nikkei225 index két és fél százalék, a sanghaji Composite index négy százalék, a szöuli Kospi egy százalék, a hongkongi Hang Seng két százalék veszteséget mutatott egy órával a zárás előtt.

Kedden nem esedékes nagyobb fajsúlyú makrogazdasági adat közzététele Európában. Az Egyesült Államokban a Markit gazdasági kutató intézet teszi közzé januári szolgáltatóipari és összesített beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékét, illetve a Conference Board gazdasági kutató intézet januári fogyasztói bizalmi indexét.

Több gyorsjelentést várunk
A jelentősebb tőzsdei tényezők közül kedden a Philips, a Procter & Gamble, a Johnson & Johnson, a Lockheed Martin, a 3M, a Du Pont, az Apple, valamint az AT&T teszi közzé eredmény beszámolóját.

Estek a tőzsdék hétfőn

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 0,73 százalékkal süllyedt, 1322,61 ponton zárt hétfőn, 7,99 százalékkal év végi értéke alatt. Tavaly 5,04 százalékkal került feljebb.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 123,21 pontos, 0,53 százalékos csökkenéssel, 23 234,03 ponton zárt hétfőn.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.