Sötét mód ikon
2026 június 04
Itt a szeptember, itt vannak a fogyasztóbarát hitelek!

Itt a szeptember, itt vannak a fogyasztóbarát hitelek!

Júliusban fogadták el a pályázatot

A Takarék-csoport korábbi közlése szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa július 5-én fogadta el a csoporthoz tartozó 48 takarékszövetkezet és 2 bank pályázatát a minősített lakáshitelek forgalmazására.

A minősített fogyasztóbarát lakáshitel címet elsőként a csoporthoz tartozó FHB Kereskedelmi Bank terméke nyerte el, amelynek fiókjai már július 1-től fogadják az 5 és 10 éves kamatperiódusra felvehető hitelekre szóló igényléseket.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Mitől fogyasztóbarát egy hitel?

A stabilitási tanács – a pénzintézetekkel konzultálva – május közepén határozta meg a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek főbb jellemzőit.

A hitelek kamatfelára nem haladhatja meg a 350 bázispontot, a folyósítási díj legfeljebb a hitelösszeg 0,75 százaléka, de maximum 150 ezer forint lehet.

Az előtörlesztési díj nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1 százalékát, a lakástakarék-pénztári betétből pedig az előtörlesztés a szerződés szerint elérhető megtakarítás és a hozzá kapcsolódó állami támogatás mértékéig díjmentes.

A hitelbírálat határideje az értékbecslés rendelkezésre állását követően 15 munkanap.

Az egyszerű összehasonlíthatóság jegyében

Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa a minősítési keretrendszer megalkotásával sztenderdizált, egyszerűen összehasonlítható és fogyasztóbarát jellemzőkkel bíró lakáshiteltermék elterjesztését tűzte ki célul.

Az MNB a piaci szereplőkkel és a fogyasztók képviselőivel való intenzív konzultáció eredményeképp a minősítés koncepcióját és a hozzá kapcsolódó pályázati kiírást úgy alakította ki, hogy a fogyasztói igényeket minél inkább kielégítő, a piaci versenyt erősítő és a hitelkiváltásokat ösztönző termékek forgalmazása indulhasson meg.

A 2017. május 19-én közzétett pályázati feltételek alapján a minősítés elnyerésére 2017. június 1-jétől pályázhattak a hitelintézetek.

A K&H, az OTP és az MKB is megkapta az engedélyt
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azóta már a K&H Bank Zrt.-t, az OTP Jelzálogbank Zrt.-t és az MKB Bankot is értesítette a Minősített fogyasztóbarát lakáshitelek forgalmazására vonatkozó pályázata pozitív elbírálásáról.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.