2025 február 06

Kína és az USA előnyben – Európa startupjai összefognak az MI-jövőért

Amerika és Kína már több száz milliárd dollárt önt a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, miközben Európa lemaradóban van. A kontinens startupjai most összefogtak, és sürgetik a technológiai szuverenitást biztosító intézkedéseket, hogy az európai MI-fejlesztések versenyképesek maradjanak.

Az amerikai és kínai technológiai nagyvállalatok előretörésével szemben európai startupok az MI-alapú innovációk megerősítését sürgetik. A European Startup Network és a France Digitale közös nyilatkozatában hangsúlyozták, hogy Európának sürgősen lépnie kell, ha meg akarja őrizni technológiai szuverenitását – olvasható a felhívás a Yahoo Finance oldalán.

Négy területen szükséges beavatkozás

A szervezetek az Egyesült Államok 500 milliárd dolláros Stargate befektetési programja és a kínai DeepSeek MI startup térnyerése miatt különösen fontosnak tartják a gyors intézkedéseket. Négy kulcsfontosságú területet azonosítottak:

  • Befektetői aktivitás növelése: Nagybefektetők bevonásával kell támogatni az MI-startupok növekedését.
  • Páneurópai finanszírozási program létrehozása: A biztosítók és nyugdíjalapok forrásainak mozgósítása, valamint a társasági jog, az adózás és a foglalkoztatás szabályozásának harmonizálása.
  • Innovációs ökoszisztéma támogatása: Az MI-technológiákkal foglalkozó vállalkozások bővülésének ösztönzése.
  • Digitális infrastruktúra fejlesztése: Európa technológiai függetlenségének erősítése a globális cégektől való függés csökkentésével.

Az állami szerepvállalás jelentősége

A startup szövetségek szerint a kormányok hatékonyan támogathatják az MI-alapú fejlesztések terjedését azzal, hogy korai alkalmazóként jelennek meg a piacon. Az állami szektor megrendelései és beruházásai kulcsfontosságú szerepet játszhatnak az innováció fellendítésében, különösen a kis- és középvállalkozások körében.

Stratégiai célok és a versenyhelyzet javítása

A szervezetek kiemelték, hogy Európának törekednie kell a vezető szerepre az olyan új technológiákban, mint a kvantumszámítástechnika. Ehhez elengedhetetlen a meglévő erősségek kiaknázása és az egyenlő versenyfeltételek megteremtése. A nagy technológiai cégek MI-piaci dominanciája rendszerszintű hátrányt jelent az európai startupok számára, ezért a monopóliumok visszaszorítása érdekében szabályozási reformokra is szükség van.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock