
CATL robbanás Hongkongban – Az első napon 6% pluszban, Magyarország is kulcsszerepben
Brutális rajtot vett a hongkongi tőzsdén a világ legnagyobb EV-akkumulátorgyártója. A kínai CATL 4,6 milliárd dolláros tőkebevonással indította tőzsdei pályafutását, miközben részvényei az első kereskedési napon 16 százalékot ugrottak. A Debrecenben is gigagyárat építő óriásvállalat példátlan nemzetközi érdeklődést váltott ki.
Látványos tőzsdei bemutatkozást produkált kedden a CATL, a világ legnagyobb elektromos járművekhez (EV) gyártott akkumulátorokat előállító vállalata, amikor részvényei több mint 16 százalékos emelkedéssel zárták első hongkongi kereskedési napjukat. A kínai vállalat ezzel 4,6 milliárd dollárt gyűjtött be új részvénykibocsátása során, amely 2025 eddigi legnagyobb tőzsdei bevezetése lett világszinten – olvasható a CATL tőzsdei bevezetéséről szóló hír a Reuters oldalán.
A Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) papírjait darabonként 263 hongkongi dolláros áron (kb. 33,6 USD) bocsátották ki, de már a nyitáskor 296 hongkongi dolláron kezdődött a kereskedés, majd 311 dollárig is felszökött az árfolyam. A nap végén 306,20 HKD-on zártak a papírok, ami 16,43 százalékos drágulást jelent.
Kitörő nemzetközi érdeklődés kínai óriásvállalat iránt
A CATL hongkongi részvénykibocsátása a kínai és amerikai kapcsolatok feszültségei ellenére is erős nemzetközi befektetői érdeklődést váltott ki. Ez a kínai technológiai és gyártási szektor globális jelentőségét tükrözi. A CATL részvényeit korábban már jegyezték a sencseni tőzsdén, így a hongkongi debütálás egy újabb lépés a globális tőkepiaci integráció felé.
A vállalat a friss tőkét technológiai fejlesztésekre, termelésbővítésre és új nemzetközi projektjeire kívánja fordítani. Például a Debrecenben épülő gigaberuházását is, amely Európa egyik legnagyobb akkumulátorgyárává válhat a következő években.
Tesla, Volkswagen, BMW – óriások sorakoznak a vevők között
A CATL globális piaci részesedése 2023-ban 38 százalékot ért el, ezzel a vállalat toronymagasan vezeti az EV-akkumulátor gyártók ranglistáját. Ügyfelei között olyan nevek szerepelnek, mint a Tesla, BMW, Mercedes-Benz, Toyota, Honda, Ford vagy a Volkswagen.
Ez a partnerségi háló jól mutatja, milyen szinten építkezik a cég globálisan integrált ellátási láncban, amelyben a kínai innováció, az európai gyártás és az amerikai technológiai igények egyaránt szerepet játszanak.
Miért fontos ez Magyarország számára?
A CATL debreceni beruházása, amely több mint 7 milliárd euróra rúghat, stratégiai jelentőségű lehet Magyarország gazdasági és energetikai jövője szempontjából. Az új tőzsdei bevezetés sikere nemcsak a cég nemzetközi pozícióját erősíti, de azt is jelzi, hogy stabil pénzügyi háttér áll a magyarországi beruházás mögött.