2025 február 02

A megfejtetlen Indus-völgyi írás – Egymillió dollárt fizetnek annak, aki feltöri az ősi kódot!

A megfejtetlen Indus-völgyi írás – 1 millió dolláros jutalom a rejtély megoldójának. Az ötezer éves üzenetet még senki sem fejtett meg!Ki lesz az, aki feltöri az Indus-völgyi kódot?

A titokzatos írás megfejtőjére egymillió dollár jutalom vár. Fotó: Wikimedia

Az indiai kormány felderíti az egyik legtitokzatosabb civilizációjáról szóló írásos emlékeket. Az Észak-Indiában fennmaradt régészeti leleteken látható ősi írásrendszert szeretné megfejteni. A misztikus lelet megfejtése eddig senkinek sem sikerült, ezért a miniszter óriási pénzjutalmat ajánlott fel annak, aki meg tudja oldani a rejtélyt.

Az Indus-völgyi civilizáció több mint 5000 évvel ezelőtt a bronzkor egyik legfejlettebb társadalma volt. A mai Pakisztánban és Észak-Indiában őshonos nép olyan írásrendszert hagyott hátra, amelyet a mai napig nem sikerült megfejteni. Az indiai kormány most 1 millió dollárt ajánlott fel annak, aki képes értelmezni ezt az ősi szöveget – számolt be a titokzatos írásról szóló felhívásban a Dailymail.

Az Indus-völgyi civilizáció Északnyugat-India és Pakisztán területén élt kr.e. 3000 és 1300 között. Fotó: Wikimedia

A Harappa-kultúra rejtélye

Az Indus-völgyi civilizációt gyakran Harappa-kultúrának is nevezik, amely fénykorát Kr. e. 3000 és 1300 között élte. Az ókori Egyiptom és Mezopotámia mellett az Óvilág három nagy korai civilizációja közé tartozott, területe a mai Afganisztán északkeleti részétől Pakisztánon és Északnyugat-Indián át húzódott. Az első nyomaira a XIX. század közepén bukkantak rá brit birodalmi hivatalnokok Pakisztán területén, egy vasúti rendszer építése közben.

A régészek az 1920-as években fedezték fel Harappa és Mohendzsodáro romjait, amelyek fejlett városi infrastruktúrát mutattak: vízellátó rendszereket, csatornákat és szennyvíz-elvezető hálózatokat, amelyek fejlettebbek voltak, mint a korabeli Közel-Kelet városaiban.

A titokzatos írásrendszer

Az egyik legnagyobb talány az Indus-völgyiek által hátrahagyott írásrendszer. Körülbelül 4000 kőből és rézből készült lemezre írt szövegek különös, betűszerű szimbólumokat és illusztrációkat tartalmaznak, amelyek egyetlen ismert nyelvhez sem hasonlítanak. A leghosszabb fennmaradt felirat is csupán 34 karakterből áll, ami tovább nehezíti a dekódolást.

Az írás sok nyelvész szerint nem is valódi nyelv, hanem vallási vagy politikai jelképek, piktogramok rendszere. A feliratokon emberek és állatok (például bikák és unikornisok) ábrázolása is megjelenik.

Egymillió dolláros díj a kód mefejtőjének

Az indiai kormány eltökélte, hogy végre megfejti az ősi írásrendszert, és jelentős pénzjutalmat ajánlott fel annak, aki meg tudja oldani a rejtélyt. M.K. Stalin Tamil Nadu állam minisztere az alábbi felhívást tette közzé:

„Egymillió dolláros pénzdíjat hirdetek olyan személyeknek vagy szervezeteknek, akik megfejtik a forgatókönyvet a régészeti szakértők megelégedésére.”

A kihívás továbbra is nyitott: vajon sikerül-e valakinek feltörnie ezt az évezredes kódot?

Címlapkép forrása: Wikimedia