Sötét mód ikon
2026 június 10
Hamarosan Hamburgnál az ár

Hamarosan Hamburgnál az ár

Az Elba az alsó szakaszon sokkal szélesebb és mélyebb mederben folyik, mint Németország keleti részén. Hamburgot az Északi-tengerről érkező vihardagályok miatt rendkívül kiterjedt gát- és csatornarendszer védi. A több mint másfél millió lakosú városban ezért várhatóan nem okoz nagyobb gondot az árhullám.

Hamburgtól alig 40 kilométerre, Lauenburgban viszont kritikus a helyzet, a belvárosban 30 centiméter magasan áll a víz, 400 embert kitelepítettek. Feljebb, Szász-Anhalt tartományban pedig az utóbbi napokban történt gátszakadások miatt a folyóból beltenger alakult ki, több mint ezer négyzetkilométer áll víz alatt, ami csaknem akkora terület, mint a Balaton kétszerese.

A Németországot délkeletről északnyugat felé több mint 700 kilométer hosszúságban átszelő folyó felső szakaszán feloldották a katasztrófariadót, de öt tartományban továbbra is a nyár elején megszokottnál többször magasabb vízoszlop nyomja a gátakat. A védműveket a felázás mellett a folyóban sodródó fa-, növény- és egyéb hulladék is veszélyezteti, az alsó-szászországi Lüchow-Dannenberg járásban például 50 tonna hordalékot emeltek ki az utóbbi napokban az árvízi védekezést irányító törzs adatai szerint.

A homokzsákok egész Németországban elfogytak, a belügyminisztérium ezért a szomszédos országoktól kért segítséget. A Bundeswehr, a német hadsereg is külföldi segítséget kért, a német egységeket a francia és a holland hadsereg is támogatja szakértőkkel és speciális munkagépekkel. Az árvízi védekezésben 80 ezer tűzoltó és 9 ezer rendőr mellett mintegy 20 ezer katona is részt vesz.

Az Elbán és németországi mellékfolyóin, valamint a Duna bajorországi szakaszán június elején kezdődött áradás a Fitch Ratings hitelminősítő elemzése szerint 12 milliárd euró nemzetgazdasági kárt okoz, a biztosítók pedig 3 milliárd euró kártérítést fizethetnek.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.