A szervezet keddi, MTI-hez eljuttatott közleménye kiemeli: több
fürdőben harmadával nőtt a látogatók száma, ami az elmúlt évhez
képest jelentős növekedés. A legnagyobb növekedés azokban a
fürdőkben volt, amelyek az elmúlt évben a kedvezőtlen időjárása
miatt kis forgalmat bonyolítottak.
Mint írták, a hőségriadók a fürdőkbe terelték idén nyáron a
lakosságot, a nyári meleget csak a medencék mellett lehetett
kibírni.
A szezon részletes forgalmi kimutatását, és elemzését
szeptember végére készítik el.
Az előzetes adatok alapján jelezték azt is, hogy a
fürdővendégek összetétele változott az előző évekhez képest a határ
menti fürdőkben: tovább nőtt a külföldiek aránya, amely a
fürdővezetők tájékoztatása alapján 25-50 százalék között alakult.
Döntően cseh, lengyel, román, osztrák és szerb vendégek fordultak
meg ezekben a fürdőkben.
A fürdőszövetség szerint azonban a kedvező számok ellenére a
fürdők üzemeltetési problémái továbbra is fennállnak és a nyári
szezonban tovább erősödtek, a fő gondot a szakképzett munkaerő
hiánya jelenti. Elsősorban a takarítói, pénztárosi, uszodamesteri
és további segédmunkák elvégzésére nehéz munkatársat találni,
továbbá a gyógyfürdők gyógyászati ellátásához reumatológus
szakorvosokból is hiány kezd kialakulni az ágazaton belül. A fürdők
üzemeltetését szabályozó rendelet aktualizálása is sürgetővé vált,
melyet a szövetség már elkészített, hogy az uszodamester munkakör
körüli viták rendezésével megfelelő létszámú és minőségű
uszodamestert foglalkoztathassanak a fürdők. Továbbra is kérdéses a
gyógyfürdők OEP finanszírozott gyógyászati kezeléseinek sorsa,
mivel évek óta nem történt meg a terület finanszírozásának
rendezése – írták.
Magyarországon a természetes vizek strandjait nem számítva
összesen nagyjából 200 gyógy-, és élményfürdő működik.