A hivatal szerint a visszaesésben szerepe volt a munkanapok alacsonyabb számának is, idén augusztusban egy munkanappal volt kevesebb, mint tavaly. A munkanaphatástól tisztított adatok szerint éves szinten 1,3 százalékkal, havi szinten pedig 0,8 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom.
A kiskereskedelem jelenlegi eredményei azt jelzik, hogy a háztartások fogyasztása stabilizálódott és fokozatosan elmozdul a legrosszabb helyzetből. Ebben a legnagyobb szerepe ismét az autókereskedelemnek van, ahol sok akció van – kommentálta az augusztusi eredményt Petr Dufek, a CSOB bank elemzője. Dufek szerint várható, hogy a következő hónapokban mérsékelten emelkedni fog a kiskereskedelmi forgalom Csehországban. „Erős növekedésről beszélni azonban még nagyon korai lenne” – fűzte hozzá az elemző.
Csehországban sem minden fenékig tejfel
Jövőre 110 milliárd koronás hiánnyal számol a cseh pénzügyminisztérium költségvetési javaslata, amelyet Jan Fischer pénzügyminiszter terjesztett a szakértői kormány elé. A költségvetés végső formája azonban még nagyon kétséges. Csehországban ugyanis október 25-én és 26-án előre hozott parlamenti választást tartanak, tehát új parlament és új kormány alakul. Milos Zeman köztársasági elnök november 26-ra hívta össze az új képviselőház alakuló ülését. Az új összetételű parlament tehát csak november 26-a után tud érdemben foglalkozni a költségvetés kérdésével.
A Morgan Stanley szerint Csehország az idei év egészét még recesszióban tölti.