
Brandyháború vagy mentesség? – Kína vámot vetett ki, de a Hennessy és Rémy Martin megúszta
Újabb fejezetéhez ért az EU és Kína kereskedelmi vitája. Peking vámot vet ki az uniós konyakra, de a Hennessy és a Rémy Martin kivételt kapott, a hatósági árért cserébe. Mit takar ez a brandyháború?

Peking vámot vet ki az uniós konyakra, de a Hennessy és a Rémy Martin kivételt kapott. Forrás: Unsplash
Konyakválság Kínában? Jönnek a vámok, de a franciák mentességet kaptak
Kína 27,7–34,9 százalékos dömpingellenes vámot vet ki az EU-ból származó brandykre. Viszont a nagy francia konyakgyártók, köztük a Pernod Ricard, LVMH, Hennessy és a Rémy Martin, hatósági ár fejében mentességet kaptak. Ez a lépés érdekessé teszi a helyzetet, mivel az EU és Kína közötti kereskedelmi konfliktus áll, amely az elektromos autók és ritkaföldfémek terén is egyre élesebb – számolt be a konyak vámmentességéről a Reuters.
A vámintézkedés megkíméli a konyakgyártókat
Szombaton életbe lépett az a kínai döntés, amely szerint az Európai Unióból érkező brandykre 27,7 és 34,9 százalék közötti dömpingellenes vám vonatkozik. A célkeresztben elsősorban a francia konyakgyártók állnak, akik a teljes uniós brandyexport döntő többségét adják.
A vámintézkedés nem előzmény nélküli. Peking válaszlépésként indította el a vizsgálatot tavaly januárban, miután az EU magas vámokat vetett ki a Kínában gyártott elektromos autókra.
Hennessy és Rémy Martin mentességet kapott
A kínai kereskedelmi minisztérium közlése szerint azonban a francia prémiumgyártók, mint a Hennessy (LVMH) és a Rémy Martin, mentességet kaptak a vám alól. Cserébe hatósági árakon kell értékesíteniük italaikat Kínában. Az engedmény egyelőre 34 vállalatra vonatkozik, amelyek megállapodást kötöttek a kínai féllel. A hatósági ár pontos mértékét nem hozták nyilvánosságra.
A Remy Cointreau szerint a megállapodás „kevésbé szigorú alternatíva”, amely lehetővé teszi beruházásaik folytatását Kínában.
70 százalékos zuhanás az exportban
A Bureau National Interprofessionnel du Cognac adatai szerint a vámfenyegetés hatására 70%-kal csökkent a kínai konyakimport az elmúlt hónapokban. Ez súlyos csapás a francia iparágnak, hiszen Kína a világ legnagyobb konyakpiaca, és évente mintegy 3 milliárd dollárnyi exportot bonyolítanak oda.
Diplomáciai egyeztetés is folyt a háttérben
A vámmentességi megállapodás nem független a politikától. A kínai külügyminiszter, Vang Ji, Emmanuel Macronnal egyeztetett a kérdésről. A kínai fél jelezte, hogy a megállapodás véglegesítését az EU elektromos autókkal kapcsolatos intézkedéseinek enyhítése is befolyásolhatja.
A döntés néhány héttel az EU-Kína csúcstalálkozó előtt született, miközben az unióban egyre nagyobb az elégedetlenség a kínai ritkaföldfém-exportkorlátozások miatt is.
Címlapkép forrása: Unsplash
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.