Sötét mód ikon
2026 június 27
Befejeződött a környezetbarát buszfejlesztés az Evoprónál

Befejeződött a környezetbarát buszfejlesztés az Evoprónál

A projekt keretében egy gázhajtású buszt, egy felsővezeték
nélkül is közlekedni képes trolibuszt és egy, a korábbihoz képest
új, elektromos hajtású buszt fejlesztettek ki, ez utóbbihoz még egy
töltőt is konstruáltak – mutatta be az eredményt Bodnár Balázs, a
cég ügyvezető igazgatója.

Az államtitkár kiemelte, hogy a kormány a következő
esztendőkben aktív iparpolitikával és az újraiparosítás
folytatásával támogatja a gazdaság növekedését. Kiemelten fontos a
kutatás-fejlesztés és az innováció is.

Rákossy Balázs kitért arra is, hogy a 2014-2020 közötti uniós
költségvetési időszakra jutó támogatásokra 2017 nyaráig kiírják a
pályázatokat. Ebből a gazdaságfejlesztő GINOP 2700 milliárd, míg a
kutatás-fejlesztés 750 milliárd forinttal részesedik. Ez utóbbi
célja, hogy az innovatív technológiák a nemzetközi piacon is
helytálló termékeket eredményezzenek.

Végül arról szólt az államtitkár, hogy a Nemzetközi
Energiaügynökség előrejelzése szerint 2050-re az új autók 65
százaléka – részben vagy teljesen – elektromos hajtású lesz. A
kormány erőteljesen ösztönzi az elektromos közlekedés térnyerését
Magyarországon. Ehhez azonban ki kell építeni az infrastruktúrát
is. A környezetbarát buszgyártásban élen jár az Evopro csoport. A
kompozit szerkezetű, modulokból összerakható buszcsaládjuk iránt
nemzetközi kereslet mutatkozik. A csoport tavaly már 2,7 milliárd
forint árbevételt ért el, nagyrészt mérnöki tudás exportálásával.

Mészáros Csaba, az Evopro csoport elnök-tulajdonosa kifejtette,
hogy 75 elektromos töltővel lefedhető az ország, további
ugyanennyivel pedig már 20-30 kilométerenként lehet egy olyan
töltő, amely 15 perc alatt feltölti a jármű akkumulátorát. A
városokban az Evopro által kifejlesztett, 2,5 óra töltésidejű
berendezéseket lehetne telepíteni – jegyezte meg.

A közbeszerzésekről elmondta, hogy két hazai
elektromosbusz-tenderen eddig a busz előírt szélessége, hosszúsága,
illetve az ajtók elhelyezkedése miatt nem indulhattak. A harmadik
közbeszerzésen már nem volt ilyen probléma, viszont még nem
hirdettek eredményt. „Ha a magyar busz annyiba kerül, mint a
külföldi, akkor is 40 százalékkal olcsóbb, a gyártó cég adófizetése
miatt” – mondta Mészáros Csaba, hozzátéve, hogy az eddigi
támogatást már adóban visszafizették.

A BMW 2022-től csak kompozit buszokat akar gyártani, a
Mercedes-Volvo pedig az elektromos buszokban látja a jövőt. Az
Evopro csoportnál a kettő együtt van és képesek arra, hogy 2025-ig
a tömegközlekedés feléhez legyártsák az elektromos, kompozit
szerkezetű autóbuszokat.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.