2025 június 15

Az Autopilot nem önvezetés – Megbukott a Tesla a biztonsági teszten

A Tesla Model S vezetéstámogató rendszere csak „mérsékelt” minősítést kapott az Euro NCAP-től. A gond nem a technológiával, hanem az elnevezéssel van. Az „Autopilot” név megtévesztő lehet, és veszélyes túlzott bizalmat kelthet a sofőrökben – miközben a rendszer nem alkalmas önvezetésre.

A Tesla Model S vezetéstámogató rendszerét leminősítette az Euro NCAP. Forrás: Tesla

A fő gond a megtévesztő Autopilot elnevezés

Az Euro NCAP friss jelentése szerint a Tesla Model S vezetéstámogató rendszere csak „mérsékelt” biztonsági minősítést kapott – a lehető legalacsonyabbat –, holtversenyben a Volvo EX30-cal. A bírálat fő oka nem a technológia teljesítménye, hanem az, amit a Tesla állít. Az „Autopilot” elnevezés ugyanis félrevezető, és veszélyes hamis biztonságérzetet kelthet a sofőrökben – olvasható a jelentés a Jalopnik oldalán.

Ez nem önvezetés – csak sávtartás és tempomat

A Tesla Autopilot név ellenére nem képes önállóan közlekedni. Nincs automatikus sávváltás, nincs valódi navigáció. Valójában egy fejlett sávtartó és sebességtartó automatáról van szó, amihez a sofőr állandó figyelme elengedhetetlen – ezt azonban sokan félreértik. Az Euro NCAP és a német szabályozó hatóságok is bírálták a névadást, utóbbiak már névváltoztatásra kötelezték a Teslát (bár az „Autodrive” sem sokkal szerényebb).

Halálos kockázat több mint 200 baleset, 29 haláleset az USA-ban

Az amerikai NHTSA (Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal) szerint az Autopilot funkcióhoz több mint 200 közlekedési baleset, ebből 29 halálos kimenetelű eset köthető az Egyesült Államokban. Az Autopilot-ba vetett túlzott bizalom ugyanis balesetekhez vezethet. A cikk példaként említ egy  férfit, aki belehajtott egy rendőrautóba, úgy hogy vezetés közben filmet nézett. De ennél súlyosabb gondok is vannak. Például a rendszer nem mindig ismeri fel, ha a vezető leveszi a kezét a kormányról, így a figyelmetlen sofőr nem kap megfelelő visszajelzést a rendszer működéséről.

Az Autopilot bekapcsolt állapotban, lényegében automatikus sebességtartó és sávtartó asszisztensbe kapcsolja az autót. De önmagától nem képes sem sávot váltani sem navigálni.

Az Autopilot funkciónál nincs sávváltás, nincs navigáció a Model S esetében. Forrás: Unsplash

Kudarc a kormány vezetőérzékelésben

Az autónak érzékelnie kell, hogy a vezető a kormányon tartja-e a kezét. Ez a funkció viszont a Model S esetében a múltban látványosan kudarcot vallott. Ezzel szemben a funkció névadója, abba hitbe ringatja a vezetőt, hogy az autó önvezető rendszere hasonló mint a repülőgép autopilot rendszere, amely átveszi a tényleges repülés nagy részét a felszállás és a leszállás között.

Az ilyen jellegű közúti veszélyek már arra késztették Pete Buttigieg közlekedési minisztert, hogy figyelmeztessen a funkció félrevezető nevére. Németországban megváltoztatták a nevet pont ezért Autodrive-ra.

A technológia jó, de a kommunikáció félrevezető

Bár a Tesla technológiailag kiemelkedően teljesít az automatikus vészfékezés és akadályelkerülés terén, az Euro NCAP szerint a félrevezető márkaépítés miatt összességében csökken a biztonság szintje. Az elnevezés és a kommunikáció ugyanis aláássa a vezetői felelősség tudatát, ami épp a Tesla által hangoztatott jövőkép – az önvezetés – ellentéte lehet.

Címlapkép forrása: Tesla

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.