
50 milliárdért venné meg a Mol a BME fenntartóját – Mi változik az egyetemen?
Új korszak kezdődhet a Műegyetemen. A Mol 50 milliárd forintos ajánlatot tett a BME Fenntartó Zrt.-re. Bár a fenntartóváltás nagy horderejű változás, az egyetem vezetése szerint az autonómia, a hallgatói jogok és a nemzetközi programok nem kerülnek veszélybe.

A Mol venné meg a BME fenntartóját
A Mol ötven milliárd forintos vételi ajánlatot tett a BME Fenntartó Zrt.-re, amely jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) fenntartásáért felel – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a BME ünnepi szenátusi ülésén.
Az ügylet érdekessége, hogy nem alapítványi modellről van szó. Az állam aranyrészvényt kap, amely stratégiai döntésekbe enged beleszólást, míg az egyetem ezüstrészvény formájában az autonómiáját biztosító jogokat tart meg.
Az egyetem működése nem változik – Erasmus és Horizont programok maradnak
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a modellváltás nem érinti az egyetem nemzetközi pozícióját:
A hallgatók továbbra is részt vehetnek Erasmus-programokban. A kutatók pedig továbbra is pályázhatnak a Horizont Európa keretei között.
A BME ingatlan- és ingóvagyona az egyetem kezelésében marad. A korábbiak alapján továbbra is állami tulajdonban marad a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel kötött 99 évre szóló megállapodás értelmében.
Az egyetem állami finanszírozása 2030-ig marad
A BME és a minisztérium között kötött megállapodás rögzíti a finanszírozási és teljesítményelvárásokat. Az állami támogatás 2030-ig biztosított, de cserébe a következő területeken kell előrelépést elérnie az egyetemnek. Minősített oktatók és kutatók számát növelnie kell. A kutatási és pályázati bevételeket emelnie kell. K+F és szakértők közvetlen uniós forrásból származó bevételt és hazai pályázatokból származó forrást is. Több publikációt várnak és az idézettség emelése is fotnos.
A teljesítményalapú rendszer lehetővé teszi, hogy az egyetem költségvetése 20-ról 30 milliárd forintra emelkedjen már 2025-ben.
Charaf Hassan bővülő ösztöndíjrendszer, növekvő doktorandusz létszámot tervez
Charaf Hassan, a BME egyik vezetője hangsúlyozta, hogy a fenntartóváltás nem veszélyezteti a tandíjmentes állami helyeket. A terv szerint bővítik a hallgatói ösztöndíjrendszert. A doktori képzésben részt vevők számát a jelenlegi 750-ről 1500-ra növelnék 2035-re.
A Műegyetem fenntartóváltása március 1-jével került a BME a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól a BME Fenntartó Zrt. kezelésébe. Ezt a céget vásárolhatja meg most a Mol.
Címlapkép forrása: BME
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.