Sötét mód ikon
2026 január 07
Trump háborúk leállítását ígérte – Inkább újakat indít, de mit lép Venezuela?

Trump háborúk leállítását ígérte – Inkább újakat indít, de mit lép Venezuela?

Ezzel kapcsolatban nagy a kétértelműség, a bizonytalanság – és a kockázat. Trump elnök első homályos kijelentései sokakat megdöbbentettek az Egyesült Államokban és messze azon túl is.

Szavai szerint az USA addig fogja „irányítani Venezuelát”, amíg „biztonságos, megfelelő és megfontolt átmenet” nem történik. Utalt arra, hogy már tárgyalásokat folytattak Maduro szövetségeseivel és a hatalmon maradt tisztviselőkkel, köztük Delcy Rodríguez alelnökkel, akit most Caracasban megbízott elnöknek neveztek ki ismerteti a BBC hírügynökség.

Venezuela – Nem voltak melegszívűek és üdvözlőek

A venezuelai nyilatkozk egyáltalán nem voltak melegszívűek és üdvözlőek. „Nem leszünk egy birodalom gyarmata” – jelentette ki Rodriguez, ragaszkodva ahhoz, hogy Venezuelának csak egyetlen elnöke van – Nicolás Maduro.

Egy másik, sokakat megdöbbentő megjegyzésben Trump a venezuelai ellenzéket is elutasította – köztük a Nobel-díjas María Corina Machadót, aki dicsérte az amerikai elnököt, és azt mondta, hogy megérdemli a békedíjat.

Hogyan fog akkor „átmenet” történni? A venezuelai hadsereg Maduro rezsimjének védőbástyája volt; hogyan fognak cselekedni ebben a pillanatban? Trump azt is jelezte, hogy nem aggódik, ha amerikai „csizmáknak” kellene a földön lenniük.

Minden kijelentése a második hatalmi ciklusában tett ígéretének visszafordítását jelenti, miszerint olyan elnök lesz, aki leállítja a háborúkat, nem pedig elindítja azokat. Mint mindig, ilyen pillanatokban továbbra is fennáll a kérdés: mi lesz a következő lépés? Mi történik „másnap”?

Trump – Kétértelműség, a bizonytalanság és a kockázat

Ezzel kapcsolatban nagy a kétértelműség, a bizonytalanság – és a kockázat. Trump elnök első homályosan utalt arra, hogy már tárgyalásokat folytattak Maduro szövetségeseivel és a hatalmon maradt tisztviselőkkel, köztük Delcy Rodríguez alelnökkel, akit most Caracasban megbízott elnöknek neveztek ki.

Szavai szerint az USA addig fogja „irányítani Venezuelát”, amíg „biztonságos, megfelelő és megfontolt átmenet” nem történik.

V. András Ferenc



V. András Ferenc, újságíró, főszerkesztő. A Berlini Humboldt Egyetemen szerzett diplomát esztétika, klaszikus és modern filozófia szakon. Fontosabb korábbi munkahelyei: Pest megyei Hírlap, Magyar Távirati Iroda, Esti Hírlap. Szépirodalmi kötetei is megjelentek.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.