Az év első hetében több kulcsfontosságú makrogazdasági adatot is közzétesz a Központi Statisztikai Hivatal. Érkezik a költségvetés, külkereskedelem, munkaerőpiac és fogyasztás, amely a magyar gazdaság állapotáról ad friss képet.

Az év első hetében fontos gazdasági adatok érkeznek. Forrás: Unsplash
Új év kezdődik és érkeznek a friss adatok is, amelyek több szempontból is irányt mutathatnak a magyar gazdaság állapotáról. Az év első hetében több kulcsfontosságú makrogazdasági adatot is közzétesz a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amely átfogó képet adhat a magyar gazdaság aktuális állapotáról. A kormányzati szektor egyenlege, a külkereskedelmi áruforgalom, a foglalkoztatottság, az ipari termelői árak, a turizmus és a kiskereskedelem alakulása egyaránt napirendre kerül.
Kormányzati egyenlegnél látványos javulás
A KSH kedden ismerteti a kormányzati szektor 2025. harmadik negyedévi egyenlegét. Az előzetes adatok alapján a 2025. első félévben 310 milliárd forintos hiány keletkezett, ami a GDP 0,7 százalékának felel meg. A második negyedév több már 480 milliárd forintos lett, a GDP 2,2 százalékával arányosan.
Éves összevetésben a költségvetési pozíciót javult. a bevételek több mint 1 700 milliárd forinttal, míg a kiadások csupán 476 milliárd forinttal emelkedtek az első félévben. Ennek eredménye az egyenleg GDP-arányosan 3,1 százalékponttal lett kedvezőbb az egy korábbi korábbinál.
Külkereskedelemnél romlott az egyenleg, visszaesett az export
Szintén kedden jelennek meg a 2025. novemberi külkereskedelmi adatok. Októberben az aktívum 713 millió euró volt, ami 178 millió eurós romlást jelentett éves alapon. A kivitel volumene csökkent, csökkentve az import enyhén nőtt, havi összevetésben pedig mind az export, mind az import elmaradt a szeptemberi szinttől.
Munkaerőpiacnál enyhe romlás látható a statisztikákban
Szerdán a KSH a foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokat közli. Az augusztus–októberi időszakban a foglalkoztatottak száma 31 ezerrel csökkent éves alapon, először a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékra emelkedett. Csak az adminisztratív adatok szerint a nyilvántartott álláskeresők száma tovább mérséklődött.
Az ipari árak és turizmus indulása
Ugyancsak szerdán érkeznek az ipari termelői árak novemberi számai, melyek októberben még mérsékelt, 1,8 százalékos éves drágulást mutattak.
Csütörtökön a turisztikai szálláshelyek forgalmáról publikált adatokat a hivatalról: az októberi statisztikák kétszámjegyű növekedést jeleznek, és a vendégéjszakák számában.
Kiskereskedelemben pedig élénkül a fogyasztás
A hét végén, pénteken jelennek meg a kiskereskedelmi forgalom novemberi adatai. Októberben a forgalom volumene 3,1 teljes haladta meg az egy korábbit, havi alapon pedig mérsékelt növekedést volt tapasztalható.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvánosak és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.
Címlapkép forrása: Shutterstock