2024 november 14

Nagy esésében egész Európa, minket sem kímélnek

Nehezen indul a hét a tőzsdéken. Rég nem látott piros hullámmal nyitott a nagyobb európai piacok jelentős része. A piacokon egyre nagyobb a félelem a határok lezárása és a gazdaságok újbóli visszaesésére. Több helyről is, például Magyarországról is rekord magas fertőzöttségi adatok érkeznek, és a betegség átterjedni látszik a tőkepiacokra.

FTSE 100

A szigetország 100 legnagyobb cégének indexe már 3,48 százalék feletti mínuszban van. Ahogy egész Európában itt is a bankok papírjai teljesítenek a legrosszabbul. A Barclays 7,44 és a Loyds Banking is már 5,8 százalék körüli mínuszban vannak. A HSBC (a kontinens legnagyobb bankja) már 3,9 százalékot esett így a 2009-es válság árfolyamát is elérte. A piacon egyre erősebb a bankok negatív besorolása, teljes szektort mérő SX7P index (600 Európai bank indexe) közelít az 5 százalékos eséshez. Másik vesztes iparág hétfőn újra az olaj szektor lesz. A Crude olaj már 2,7 százalékot esett és a kerek 40 dolláros határhoz közelít. Ebből kifolyólag a brit olajmágnás BP árfolyama is 4,6 százalékos esést mutat. A nap érdekessége a Rolls-Royce, ami 2,5 milliárd fontos tőkeemelésre készül részvénykibocsátással, aminek hatására már 10 százalékos mínuszban van az árfolyam.

 

DAX 30

A Német ipar vezető indexe megegyező problémákkal küzd, mint a csatorna túlpartja. Frankfurtban sem talál magára a hangulat és 3,3 százalék mínuszban találjuk az indexet. A bank szektor itteni legnagyobbja a Deutsche Bank már 8,3 százalék feletti esést mutat, amivel vezeti a vesztesek listáját. Hihetetlenül öntik a bankok papírjait Európa szerte. A másik nagy vesztes a Daimler AG (-4,7%), melynek papírjai az autópiac nehézségei miatt esnek tovább. A teljes európai autó eladások várhatóan rekord nagy mértékben 25 százalékkal esnek vissza 2020-ban. Ez a szektor a teljes német gazdaságnak 5 százalékát teszi ki.

 

BUX

Szeretett hazai tőzsdénken sajnos nincs ellenállás az európai trendeknek. Az index hasonló mínuszban nyitott és a 3,3 százalék feletti esését tudja tartani egyelőre. A piac legnagyobb vesztese az OTP, aminek árfolyamát nem csak a bankok iránti nemzetközi rossz hangulat, de a hazai környezet is hátráltatja. A hétvégén meghosszabbították a hitelmoratóriumot a társadalom veszélyeztetett rétegeinek. A forgalom már dupláján jár a teljes napi átlaghoz képest, az elmúlt időszakban megfigyelhető, hogy a nagy forgalom esést, hoz, mg a kicsi emelkedést. Az árfolyam a körülmények miatt újra 10.000 forint alá esett egészen 9600 környékére. Az esés 5,5 százalék feletti és nehezen talál támaszt. A Richter árfolyama hasonlóan rossz hangulatról ad jelet, de itt csak 1,8 százalékos esés látható. Rengeteg kis papír árfolyama esik nagy mértékben.