2025 január 29

Mik azok a momentumok?

A világ eseményei közül vannak olyanok, melyek azonnal megjelennek a a tőzsdéken. Most nem kell olyan nagy eseményekre gondolni, mint a 2001-es new yorki terror támadás, hanem elég visszanézni 8 nappal a naptárban, vagy mondjuk ma hajnalra. Ezeket az eseményeket hosszútávú befektetőknek nem érdemes figyelnie, de aki az extrém rövid spekulációk megszállottja, az komoly potenciált láthat bennük.

Tesla – Battery day

Az kaliforniai „CarTech” vállalat a múlthéten tartotta a nagy-éves gyűlését, ahol több témában is újdonságokat jelentettek be.

Már hetek óta kiváncsiság ölelte körbe a a Tesla éves közgyűlését, amit Battery Day néven kerszteltek el és egy termék bemutatót is magában rejtett. A bemutató most nem egy konkrét modell ismertetése volt, hanem a kutatási osztály előrelépéseit szemlézte. Az esemény Kaliforniában volt délután, így a Tesla papírjaival már csak zárás utáni kereskedés folyt. Ilyenkor egy szokványos napon kis forgalom és mozgás jellemzi a piacot, de az esemény kellően felbojgatta az árfolyamot.

Az éves eredmények ismertetéséről szóló prezentáció ismertetése közben már emelkedett a papír. Ezt követően egy negyedórás szünet következett és az árfolyam még mindig kúszott fel, izgatottan várva „a nagy bejelentést”. A következő felvonás elején egészen addig mászott az árfolyam, míg Elon Musk el nem kezdett az új akkumlátor fejlsztéseinek technikai részleteiről mesélni. Itt a piac rájött, hogy nem lesz semmi különleges, és elkezdett masszívan zuhanni az árfolyam.

Az ábrán a lila területen lévő árfolyam a rendes kereskedési időn túli időszakot jelzi. A piac a zárást követően végig fokozta a feszültségeket, mert feltehetően egy hamis várakozást láttak maguk előtt. De mégis mit vártak? Ha azt feltételezzük, hogy egy 10 milliós repülő elektromos autókat kellett volna bemutatni és ehhez képest csak sokkal hatékonyabban és olcsóbban fognak akkumulátort előállítani, akkor jogos a csalódás. Jobban ismerve a valóságot ez igazából az emberek pszichológiai kudarca, amit most sem szabad negatívan felfogni. Egyszerűen az ilyen események előtt sokan akarnak beszállni a cégbe utána pedig meglepetten szállnak ki belőle.

HYPE

Az ilyen „hype” események nem egyediek, erre a második páldánk is remek szemléltetést ad. Előtte érdemes átgondolni, hogy mindebből hogyan lehet profitálni. Az olyan események, melyek ilyen drasztikusan mozgatják a piacot, leginkább amerikában történnek így többnyire magyar idő szerint éjszaka. A figyeléshez tehát kissé éjjeli bagolynak kell lenni. Az ennél komplexebb probléma, hogy nem minden szolgáltatónál lehet zárás után kereskedni, tehát keresni kell ilyet. A harmadik megoldandó feladat, hogy a rendkívül magas kockázatot hogyan tudjuk megfelelően optimalizálni. Ilyen poziciókat nem szoktak tőkeáttétel nélkül felvenni. A tőkeáttétel pedig már önmagában többszörözi a kockázatot az alapvető árfolyam kockázat mellé.

Mi az a tőkeáttétel?

Arra szolgál, hogy kölcsönbe kapott pénzzel megnöveljük a letétként elhelyezett összeget, és így sokkal nagyobb piaci pozíciót tudjunk nyitni. A befektetők a tőkeáttétel révén remélnek nagyobb hozamot. Ha minden jól alakul, a végső nyereség, levonva belőle a tartozást, sokkal nagyobb lehet, mint az eredetileg befektetett készpénz. Ha a dolgok nem alakulnak jól, komoly veszteség keletkezhet. A különbözeten alapuló ügyletek (CFD-k) kiválóan alkalmasak a tőkeáttételen alapuló kereskedésre.

100 dollár tíszeres tőkeáttétellel 1000 dollár. Ha a nyereség 3 százalék, akkor az ezerből 1030 lesz. Ha a pozició rövid, akkor a kamat annyira alacsony, hogy a 100 dolláros alapunkból 130 dolláros lesz, de egy drága szolgáltatónál is megmarad 129. A veszély abban rejlik, hogy ez fordítva is megtörténhet.

Első elnökjelölti vita

Ma (szerda hajnal) első alkalommal szállt vitába az elnökségért futó páros.

Donald Trump és Joe Biden első vitája nagy izgalomban tartotta a politika felé nyitott emberek érdeklődését a világ minden demokratikus országában. Az ilyen eseményeknek nincs közvetlen hatása semmire a valóságban. Talán az Egyesült Államokban sem változik úgy az emberek hétköznapi élete, mint ahogy az elnöki székben ülő mindenkori ember személye mondja magáról. DE! A tőzsde most mégis reagált és nem is kis mértékben. A vita időpontja még később volt, mint a Tesla eseménye, így már a piac zárás utáni kereskedés sem volt aktív. A tőzsdén jegyzett instumentumok közt azonban vannak az indexekre képzett határidős termékek, melyekkel magyar idő szerint hétköznap éjféltől egészen este 11 óráig lehet kereskedni.

S&P 500 index

A grafikonon egészen addig emelkedett az árfolyam, míg a vita el nem kezdődött. Az első 10 percben volt egy gondolkozási idő míg kitalálta az árfolyam, hogy jó-e a műsor amit a két tisztelendő korban lévő versenytárs produkált. Miután látszódott, hogy ez a vita a történelem egyik legkevésbé hatékony beszélgetése gyorsan bezuhant az amerikai piaci hangulatot is mérő árfolyam. Az eseménynek valós kihatása volt a világ több ilyen határidős indexére is rövidtávon.

Nasdaq Futures
FTSE 100 index futures

Konklúzió

Mind a három ábrán egyértelműen látszik, hogy a vitát megelőző időszakban optimista volt a piaci hangulat, de a vita kezdete után nagy esés következett. A tegnapi nap világszerte 1 és 0 százalék közötti negatív elmozdulást hozott az indexekbe, így látható, hogy a tömegeffektus hatékonyan működik a tőzsdéken. Aki szemérmes volt és jó helyre helyezte el a stoppjait lefekvés előtt, annak még a csúcs előtt zártak a pozíciói. Aki nagyon maximalista volt és érezte, hogy ebből az eseményből jó nem sülhet ki, az beállíthatott short nyitásokat kicsivel a long zárás felé és még nagyobb nyereséggel ébredhetett fel álmából. Ilyen tranzakciókat nem javaslunk egyetlen olvasónlóknak sem, mert akár a teljes tőke elvsztésével is járhat, de mindenképp érdekes elméleteket lehet gyártani az ilyen történésekből.