2024 november 13

Mi irányítja ma a piacokat?

Egy aktívan tőzsdékkel és tőkepiacokkal foglalkozó napja úgy kezdődik minden nap,, hogy végignézi az alvás közben időszak eseményeit. A nap 24 órájában van olyan instrumentum, amivel épp lehet kereskedni, így a föld összes pontján ugyan ezt teszik a szektor szakértői. Mi európaiak az ázsiai kereskedést tudjuk leginkább vizsgálni, feltéve, hogy ismerjük az amerikai zárás adatait.

Keletről jött az eső

A hongkongi Hang Seng index komoly esésben, 1,73 százalék mínuszban zárta a napot. A Shanghai Composite mindössze egy század százalékkal tért el a lassan teljesen kínai területté alakuló félszigetállam indexét. Itt 1,72 százalékos volt a visszaesés. A Nikkei 225 tokiói index értéke szintén esett, itt csak 1,11 százalék volt a csökkenés.

A három fő ázsiai indexben a legnagyobb esését rendre a nehézipari vállalatok részvényei szenvedték el. Japánban az 5 legnagyobb vesztes közül 4 fémfeldolgozással vagy bányászattal foglalkozik. Kínában sem ment jól a nehéz ipar, de itt a tech cégek érték el a legnagyobb veszteségeket. Mind az 5 nagy vesztes 8 százalék feletti visszaesést hozott. Az erősödő cégek között találunk agrárvállalatot, közlekedési céget és gyógyszer gyártókat is.

Európa

Az európai piacok már a kereskedési idejük negyedén túl vannak és egyenlőre nem fest rózsásan a helyzet. A szomorú hétfő utáni keddi megnyugvásnak nem volt kellő lendülete és visszatért a medvepiac. A DAX 30 egy szerény fél százalékos mínuszban van. Kevésbé meglepő, hogy a frankfurti tőzsde legnagyobb forgalmát a Deutsche Bank hozzá egy szerény egy százalék feletti visszaeséssel. Kiugró esések azonban nem láthatók az index elemei közt.

Az FTSE 100 már közelít az egy százalékos mínuszhoz. Az angliai index vesztesi ma a kiskereskedői láncok élelmiszerre szakosodott cégei és az autókereskedők. Több napja a bankok voltak a piros zóna főszereplői, azonban ma jobb helyzetben állnak és a HSBC csak 0,2 százalékot vesztett, míg a Barclays szintén ebben a tartományban mozog.