Európát követi az Amerikai tőzsde
A szeptember hónap végig arról szólt, hogy a tech szektor és egyéb amerikai iparágak is abba hagyták az óriási nyári növekedést. Az ilyen híreket félbe tudott szakítani egy-egy napi pozitív korrekció, ami már már elhitette az emberekkel, hogy a bika piacnak nincs vége csak pihen egy kicsit. Ma kiderült, hogy ez az elképzelés egyelőre nem tudja megállni a helyét és folytatódik az esések sorozata, de ma erősebben. A mai nap érdekessége, hogy az európai piac ritka nagy volatilitással esett össze, ami nagy árfolyam mozgásokat hozott magával. Ez most átterjedt Amerikára is a nyitás idejére legalábbis biztosan. A piac hiányolja a gazdaság élénkítő csomagokat.
DOW
Az amerikai cégek 30 legnagyobbikát mérő index árfolyama esik a legjobban. Az index legnagyobb vesztese az American Express, Ők már 5 százaléknál nagyobb esést tudhatnak magukénak és a különbség folyamatosan nő. A kártya kibocsátó és pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó vállalat szorosan fűződik a bankszektorhoz, mely jelenleg világszerte rosszul teljesít a piacokon. Európában a 600 legnagyobb bank index több, mint 5 százalékot zuhant, így az American Express esése szinte természetesnek tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy a Barclays angliai bank ma 8 százalék mínuszban van. A másik nagy vesztes szintén a bankszektorból származik. ez pedig a JPMorgan. Az amerikai piac ijedsége nem véletlen. A vírus elleni küzdelem egyre nagyobb gazdasági károkat okoz, ami az emberek hétköznapjainak minőségében is megjelenik. Amikor az emberek kevesebb pénzt keresnek, akkor kevesebbet is fogyasztanak, ami hosszú távú veszteséget okozhat a fogyasztói társadalomnak.
S&P 500
Az index árfolyama nagy eséssel nyitott, de visszatudott korrigálni a mínusz 1,7 százalékos szintre. Az index egyik nagy nyertese az Oracle, ami Donald Trump szerint a teljes TikTok (amerikai piaca) felett átveheti majd az irányítást. A hónapok óta tartó vita abból származik, hogy a világ legnagyobb sebességgel növekedő közösségi média platformja Trump szerint nem helyes, hogy a kínaiak kezében van és a kitiltásával fenyegetőzött. A hétvégén már nem is lehetett letölteni a telefonok alkalmazás boltjaiból, de a szoftver egyenlőre működik. Hetek óta pletykálták, hogy a Microsoft helyett az Oracle lesz az üzlet amerikai oldalán, de most minden jel arra mutat, hogy ez valóbban így lesz.
Az index nagy vesztese a Delta Airlines, ami 9 százalékos eséssel 30 dollár alatt forog 10-20 centtel. A cég körül egyre több a negatív hír miután a múlthéten bejelentették, hogy 6,5 milliárd dollár rőkét vonnak be a visszatérő utasaik részére létrehozott kedvezménycsomagból. Ezenfelül nagyobb elbocsátásokat is bejelentettek, aminek a koronavírus terjedése adott okot.
Nasdaq
Az európai bankoktól induló zuhanás legnagyobb ellenállója a Nasdaq 100. Minden ellenállás ellenére ennek az indexnek is rossz napja van és 1,5 százalék körüli esést produkált eddig a nyitás óta. Meglepően nagy a forgalom az index összetevőinek papírjai közt. A legnagyobb nyertese az újra növekedési lendületet vett Zoom, ami 4 százalék körül tudja tartani az emelkedését. Az őt követő „zöld” (pozitív elmozdulásúak) részvények egyike sem tud 2 százalékot meghaladó emelkedést felmutatni. A negatív irányba táncoló részvények legnagyobb vesztese a Marriott szálloda lánc, melynek a világon szinte minden szállodája 20 százalék alatti kihasználtsággal üzemel. A cég papírjai már 6,3 százalékot estek. Az indexben két másik turisztikai cég is nagyot esett: a Booking.com -4,6 és a trip.com -4 százalékot vesztett értékéből.