
Tőzsdezárás Március 31. – Brutálisan zuhant ma a BUX, de a Telekom és az OTP is nagyot zakózott. Mi történt?
Durva hétfői zuhanással indította a hetet a Budapesti Értéktőzsde. A BUX közel 3 százalékot esett. A Magyar Telekom több mint 7, az OTP pedig majdnem 4 százalékot veszített értékéből. A nemzetközi piacokról érkező negatív hangulat mellett hazai szabályozási kilátások is fokozhatták az eladói nyomást. Hogyan lábal ki ebből a zuhanásból a BUX?
Közel 3 százalékot esett a BUX, a Telekom és az OTP kapta a legnagyobb ütést
Durva eséssel zárta a hétfőt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX közel 3 százalékos mínuszban végzett, miközben a Magyar Telekom árfolyama több mint 7 százalékot , az OTP részvényei csaknem 4 százalékot estek. A BUX index 2729,17 ponttal, azaz 2,99 százalékkal gyengült, és 88 686,46 ponton zárt. A forgalom 41,8 milliárd forintot tett ki, ami magasnak számít az utóbbi napok átlagához képest. Főleg az OTP és a Magyar Telekom részvényei körül forrt a levegő. A reggeli nyitáshoz képest a BUX esése brutális volt. Mi állhat a zuhanás hátterében?
Minden vezető részvény gyengült
A vezető részvények kivétel nélkül eséssel zárták a napot. A legerősebben az OTP és a Telekom papírjai gyengültek a nap folyamán.
Magyar Telekom: Az eladási hullám legnagyobb vesztese a Magyar Telekom volt, amelynek árfolyama 130 forinttal, 7,4 százalékkal esett vissza 1626 forintra, 4,5 milliárd forintos forgalom mellett.
OTP: Az OTP-részvények is nagyot zuhantak: az árfolyam 970 forinttal, 3,74 százalékkal csökkent, így 25 000 forinton zártak, 28 milliárdos forgalmat produkálva.
Mol: A Mol árfolyama 30 forinttal, 1,01 százalékkal esett vissza 2930 forintra,
Richter: A Richter pedig 140 forintos mínuszt könyvelhetett el, ami 1,35 százalékos csökkenést jelent, 10 260 forintos záróár mellett.
BUX mellett a BUMIX sem úszta meg a vörös napot, a kispapírok is estek
A kis- és közepes kapitalizációjú részvényeket tömörítő BUMIX index sem úszta meg. 199,92 pontos eséssel zárta a kereskedést és 8648,24 ponton zárta a napot. Ez 2,26 százalékos gyengülést jelent.
Nemzetközi nyomás és hazai bizonytalanság?
Szemán Péter, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a magyar piac eséséhez nemcsak az amerikai tőzsdékről érkező negatív hangulat, hanem Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétvégi nyilatkozata is hozzájárulhatott. A miniszter szerint önkéntes árcsökkentést várnak a távközlési cégektől. Továbbá felmerülhet az árszabályozás bevezetése a bankszámladíjak terén. Ezek a hírek talán rosszul érinthették az OTP-t és a Telekomot. A befektetők idegeit a hazai szabályozási aggodalmak és a nemzetközi hangulat romlása is borzolhatta. A mai negatív zárástól függetlenül a globális piaci helyzet és döntések is befolyásolhatták a mai nap mozgását.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock