Tőzsdezárás Március 28. – Mi történt? A BUX 1300 pontot zuhant, egyetlen nyertes volt
Jelentős eséssel zárt pénteken a BUX index. A vezető részvények közül az OTP volt a legnagyobb vesztes, de a Mol és a Richter is veszteséggel zárta a napot. Egyedül a Magyar Telekom tudott erősödni. Mi történt a BÉT-en?
Jelentős eséssel zárta a pénteki kereskedést a Budapesti Értéktőzsde részvényeindexe. A BUX index 1304,61 ponttal, 1,41 százalékkal csökkent, így 91 415,63 ponton fejezte be a hetet. A vezető részvények közül egyedül a Magyar Telekom tudta elkerülni a csökkenést. Az OTP részvényeinél tapasztalt erőteljes esés meghatározta a tőzsdei hangulatot, míg a Mol és a Richter is gyengüléssel zárt. A részvénypiac forgalma meghaladta a 17,5 milliárd forintot, ami az átlagosnál erősebb kereskedési napra utal. A BUX nappali gyengülése folytatódott.
A vezető részvények pénteki záróárai és változása
-
OTP: A bank papírjai −630 forinttal csökkentek. Ez −2,37 százalékos gyengülést jelent. A részvény 25 970 forinton zárt.
-
Mol: A részvény −34 forinttal gyengült. A papír −1,14 százalékos csökkenéssel, 2 960 forinton zárt.
-
Richter: Záróára 10 400 forint volt. A részvény −140 forinttal csökkent ez −1,33 százalékos gyengülés volt.
-
Magyar Telekom: 1 756 forinton zárt a távközlési vállalat. A részvények +26 forinttal emelkedtek, amely +1,5 százalék pluszt jelent.
Eséssel zárta a hetet a BUX, az OTP húzta le a magyar tőzsdét
Az OTP volt a nap vesztese
A pénteki gyengülés elsősorban az OTP részvényeinek esésével magyarázható. A bankpapír árfolyama 630 forinttal, azaz 2,37 százalékkal esett vissza, és 25 970 forinton zárt. A részvények forgalma kiemelkedően magas volt: 12,6 milliárd forintot tett ki. Czibere Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint az OTP különösen érzékenyen reagált a nemzetközi befektetői hangulatromlásra, hiszen ez a papír a leglikvidebb és leginkább követett a hazai piacon.
A Mol és a Richter is gyengült
A Mol árfolyama 1,14 százalékkal, 34 forinttal csökkent, így 2960 forinton zárt. A kereskedés során közel 987 millió forintnyi forgalmat bonyolított le. A Richter-papírok is eséssel fejezték be a napot, 140 forintos, azaz 1,33 százalékos mínuszban zártak, 10 400 forintos árfolyamon. A Richter részvényeinek napi forgalma 2,1 milliárd forint volt.
Egyedül a Telekom emelkedett
A vezető részvények közül egyedül a Magyar Telekom tudott emelkedni a pénteki kereskedés során. Az árfolyam 26 forinttal, 1,5 százalékkal erősödött, így 1756 forinton zárt. A részvény forgalma 533,5 millió forintot tett ki. Az Equilor elemzője szerint az árfolyam-emelkedést a Telekom kedvező fundamentumai indokolják, ami stabilitást adott a papírnak a negatív hangulat ellenére is.
A BUMIX is mínuszban zárt
A kisebb kapitalizációjú vállalatokat tömörítő BUMIX index szintén csökkenést mutatott: 58,29 ponttal, azaz 0,65 százalékkal esett vissza, és 8848,16 ponton zárta a pénteki napot.
A BUX zuhanásának hangulatát az OTP határozta meg?
A BUX index jelentős esése azt tükrözheti, hogy a befektetők továbbra is érzékenyen reagálhatnak a globális bizonytalanságokra. Ugyanakkor a Magyar Telekom stabil teljesítménye azt is jelzi, hogy a fundamentumokkal rendelkező, defenzívebb papírok képesek lehetnek tompítani a nemzetközi hullámzás hatását. A jövő hét tőzsdei alakulása szempontjából kulcskérdés lesz, hogy stabilizálódik-e a nemzetközi hangulat, vagy folytatódik az eladási nyomás a vezető részvényeken?
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock