2025 február 11

Fontos határidő! – Február közepéig érkeznek az SZJA igazolások

Közeledik az SZJA-bevallás határideje. Február közepéig a NAV mindenkinek elküldi a tavalyi jövedelme, az önkéntes pénztári, nyugdíj-előtakarékossági és nyugdíjbiztosítási befizetései után a munkáltatói, kifizetői és pénztári igazolásokat. Érdemes elektronikusan is ellenőrizni a bevallásokat.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleménye szerint február közepéig mindenki kézhez kapja a tavalyi jövedelméről, valamint az önkéntes pénztári, nyugdíj-előtakarékossági és nyugdíjbiztosítási befizetéseiről szóló igazolásokat. Ezek alapján ellenőrizhető az szja-bevallási tervezet. A pénztárakba befizetett összegek után járó adó-visszatérítés is. Bár az igazolásokat nem kell beküldeni a NAV-hoz, az elévülési idő végéig meg kell őrizni őket – adott tájékoztatást az adóbevallással kapcsolatosan a NAV.

Munkáltatói és kifizetői igazolások

A munkáltatók és kifizetők összesített igazolást állítanak ki dolgozóik számára a tavalyi kifizetésekről és juttatásokról (24M30-as igazolás). Amennyiben a munkavállaló jogosult valamilyen kedvezményre vagy adó-visszatérítésre, az igazolás ezeket az adatokat is tartalmazza.

NAV SZJA-bevallási tervezet és ügyintézés

A személyi jövedelemadó bevallása a NAV szja-bevallási tervezetének segítségével a legegyszerűbb módon elvégezhető. A tervezet elérhető a magánszemélyek, egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők és áfafizetésre kötelezett magánszemélyek számára is. Azonban esetükben a beküldés előtt ki kell egészíteni a tavaly szerzett jövedelmekkel kapcsolatos adatokkal.

Hozzáférés az SZJA-bevallási tervezethez

Március 15-től az érintettek Ügyfélkapu+ vagy DÁP-azonosítással belépve hozzáférhetnek saját bevallási tervezetükhöz az eSZJA felületén. A NAV kiemelte, hogy az Ügyfélkapu+-ra vagy a DÁP-ra történő regisztráció megkönnyíti az adózók számára a bevallás ellenőrzését, módosítását és beküldését. Az online ügyintézés gyors, papírmentes, és akár mobiltelefonról is egyszerűen elvégezhető.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock