Nem módosította az alapkamatot a monetáris tanács, erősödött a forint
Vérengzés a piacokon – meddig tarthat a pánik?
Ma a tőzsdék világszerte meredek zuhanást mutattak, ami több tényező együttes hatásának tulajdonítható. A globális piacok pánikszerű eladását azonban elsősorban az amerikai gazdaság jelentős lassulása okozta. A befektetők körében jelentősen nőtt a bizonytalanság.
Nikkei 225 súlyos összeomlása – Felfüggesztették a kereskedést
Már a múlt héten is érezhető volt a veszély jele a japán tőzsdén, amikor pénteken a Nikkei index 5,8%-os eséssel zárt. A befektetők aggódtak az erősebb jen japán vállalatokra gyakorolt hatása miatt. A jen erősödése súlyos terhet rótt az exportfüggő japán vállalatok árfolyamára. Ekkor viszont még nem tudtuk mi vár ránk. Az igazi pánik csak hétfőn kezdődött.
A japán részvények hétfőn a legnagyobb napi veszteséget szenvedték el 1987 óta, mivel az amerikai gazdaság lassulásától való félelmek globális piaci sokkot okoztak. A zuhanás a Nikkei július eleje óta elért veszteségeit 25%-ra növelte. Japánban és Dél-Koreában rövid időre még a kereskedést is felfüggesztették mivel a pánikszerű eladások megakadályozására tervezett áramköri megszakítók többször is aktiválódtak.
Senki sincs biztonságban?
A Nasdaq határidős jegyzései 4%-kal, a Dow határidős jegyzései 1,5%-kal, míg az S&P 500 határidős jegyzései 2,3%-kal estek. A kriptopiac sem maradt ki a szórásból. A Bitcoin árfolyama 58,350 dollárról 50,000 dollárra esett néhány óra alatt. A kriptovaluták királya jelenleg 54,500 dolláron áll. A pánik az egész kriptopiacot magával rántotta. Az Ethereum 20 százalékot esett, mielőtt megtalálta volna a támaszát 2,120 dolláron.
A hétfői kereskedés során az arany árfolyama is jelentős zuhanást tapasztalt. Bár hagyományosan az arany biztonságos menedéknek számít, ebben az esetben a likvidálást feltehetően arra használták, hogy más, kockázatosabb befektetések veszteségeit kompenzálják, tehát profitot termeljenek azok fedezésére. A jelentős piaci zűrzavar közepette a sárgafém árfolyama a nap kezdetén még 2460 dollárra emelkedett. Az összeomlást követő piaci turbulencia után azonban az árfolyam 100 dollárral csökkent. A kriptókhoz hasonlóan az aranynak is sikerült a veszteségek egy részét ledolgoznia a nap végére.
Címlapkép forrása: Shutterstock