2024 március 28

Ez lenne az ukránok csodafegyvere?

A háború 365. napjához közeledve jelentős híreket kaptunk, a nyugat meghozta a döntést. Hosszú hónapokon át tartó huzavona után végül a németek és amerikaiak is beadták a derekukat és úgy döntöttek, hogy modern gyártású tankokat küldenek Ukrajnának. A szakértői vélemények szerint ezzel azonban még nem lehet háborút nyerni.

Bár az oroszok erősen hangoztatták, hogy a modern páncéltörő fegyverek ellen a tankok tehetetlenek, most mégis próbálják rávenni Washingtont, Berlint és Varsót, hogy jól gondolják át a harckocsik küldését. A tankok azonban már úton vannak. További érdekesség, ami egyben a tankok körül kialakult misztikumot erősíti, hogy a háború elején a nyugati szövetségesek már sokkal nagyobb tűzerőt képviselő fegyverrendszereket küldtek Kijevnek. Mégis úgy tűnik a mostani fegyverküldés sorsát mindkét fél jobban a szívén viselte.

Közel az újabb szankció, több oldalról is támadják az oroszokat

Az értesülések szerint tehát érkeznek az amerikai Abrams harckocsik, szám szerint az elkövetkező évben 30 darab, illetve a német Leopard 2-esek is, melyekből pedig körülbelül 100 darab érkezhet idén. A hírek szerint már úton vannak a harckocsik az ukránok hatalmas örömére, azonban a szakértők szerint ilyen mennyiségben abszolút nem tekinthetők a háborút eldöntő csodafegyvernek.

Ez mellett azonban a nyugat a legfőbb fegyverével a szankciókkal is komoly csapásokat mér ellenfelére. Februárban érkezik ugyanis a következő szankciós csomag. Az orosz gazdaságon bár látszódik már a szankciók vasfoga, egyelőre jól tartja magát a várakozásokhoz képest. A rubel ahelyett, hogy elvesztette volna érték, megfordította a kezdeti veszteségeket és 2022 legjobban teljesítő pénznemévé vált.

Költségvetési hiányban szenved Oroszország

Most pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök elkezdte felkészíteni országát az elhúzódó fegyveres konfliktusra és az azzal járó következményekre. Az orosz háborús szerkezet kiéheztetése azonban működik az uniónak. A szankciók nagy része az oroszok bevételének csökkentésére irányult, és most már a háborúra Oroszország sokkal többet költ, mint amennyi bevételt termel. Még a magas energiaárak és más kiegészítő jövedelmek mellett is emelkedik Oroszország költségvetési hiánya, ezzel komoly problémára felhívva a figyelmet. Az orosz költségvetés 2022-ben 47 milliárd dolláros deficitet mutatott, ami az egyik legmagasabb a Szovjetunió felbomlása óta.

Forrás: atlanticcouncil.org; portfolio.hu