2025 január 10

Az OPEC javította Moszkva helyzetét

Az OPEC döntése, hogy a csoport tagjai az önkéntes vágásokat 2024 végéig meghosszabbítják, és Szaúd-Arábia azon terve, hogy további napi 1 millió hordóval csökkenti termelését, tökéletesen megfelel Oroszországnak. Az OPEC találkozó előtt a csoport legnagyobb termelői közt nagy volt az ellentmondás, ezért a találkozó is szokatlanul hosszúra sikeredett, de végül sikerült közös megállapodásra jutni. Az autósok viszont örülhetnek, hiszen a bejelentett vágások hatása nem tartott sokáig. A vasárnapi döntést követően, hétfőn a Brent árfolyama már 80 dollárhoz közelített, azonban a mai napra egy hordó Brent olaj árfolyama visszaszállt 76 dollárra. Bár a csoport tagjai az év hátralévő részére nem hoztak változtatást a tervezett olajtermelési kvótákban, Szaúd-Arábia további önkéntes termeléscsökkentést jelentett be, ezzel is mutatva elszántságát, hogy stabilizálják az olajpiacot.

Mivel ezen cél eléréséhez szükséges lépések nem igényelnek további erőfeszítést Oroszországtól, ezért nem is panaszkodhatnak. A kartell célja a piac egyensúlyának elősegítése és az árak csúszásának megakadályozása, amire Moszkvának nagyon szüksége van bevételeinek támogatásához. Így tehát a mostani találkozót nagy sikerként könyvelhetik el. A további csökkentések problémát jelenthettek volna Moszkva számára, mivel a nyári szezonban nagyobb mennyiségekre van szükség a magas export és a növekvő belföldi igények támogatásához. A háborús gépezet egyik legnagyobb mozgatórugója az orosz nyersanyag export, ezért is próbálta Európa ezt a területet támadni. Az oroszok viszont átirányították a nyersolaj szállítmányokat. Az elmúlt hónapokban az olcsóbb kőolajnak köszönhetően Oroszország piaci részesedése rohamosan megemelkedett Ázsiában. Indiában és Kínában is átvette a legnagyobb beszállító címét.

Szaúd-Arábiának több pénzre van szüksége a megaprojektekhez

A vágás bejelentését követően az olajárak hordónként még mindig 2-3 dollárral alacsonyabban voltak, mint azt a Királyság szeretné, jelezte Amena Bakr, az Energy Intel vezető OPEC tudósítója. A Nemzetközi Valutaalap úgy véli, hogy a 81 dolláros hordónkénti árfolyam lenne az, amely segítene egyensúlyba hozni Szaúd-Arábia költségvetését. Az ország ebben az évben visszaesett a költségvetési hiányba, miután csaknem egy évtized óta először jelentett be többletet 2022-ben. Miközben a heti záráshoz közelítünk a Brent árfolyama stabilan 76 dollár körül mozog. A WTI pedig jóval alacsonyabban, hordónként már 72 dollár alatt jár.

Forrás: energyintel.com; edition.cnn.com

Címlapkép: Shutterstock