2024 április 25

Állampapírok – PMÁP és BMÁP a két sztár

Közzétette az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a 19. heti lakossági állampapír értékesítésekről készült statisztikákat. A bruttó értékesített mennyiségekből az látszik, hogy továbbra is a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) a legnépszerűbb kötvény a háztartások körében.

Csökkenő értékesítés

A 19. héten az ÁKK adatai szerint 74,4 milliárd forintot ért el a lakossági állampapírok bruttó értékesített mennyisége. Ez az érdeklődés kisebb csökkenéséről ad jelet, az év elején ugyanis többször előfordultak jóval 100 milliárd feletti heti értékesítések is. Akkor került kibocsátásra a PMÁP legújabb sorozata, amely már 16 %-os induló éves kamatozást ígért. Jelentős népszerűséggel bír az inflációkövető kamatozást fizető papír a megemelkedett inflációt magával hozó gazdasági környezetben. Az előző heti értékesítésnek is a több, mint 69 %-át a PMÁP vásárlások tették ki a lakosság részéről.

Jóval lemaradva ismét második helyen állt a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) az értékesítési rangsorban. A 11,5 milliárd értékben történő vásárlás viszont elegendő lehet ahhoz, hogy szép lassan tovább növekedjen a Diszkont Kincstárjegy kamataihoz kötött kötvény állománya. A kamatkörnyezet esetleges csökkenésével lesz majd érdemes megfigyelni a BMÁP népszerűségének alakulását is, bár a lakossági kereslet általában lassabban követi le a kamatok változásait.

Állampapír – rövidebb lejárat is kell

Továbbra is van igény rövidebb lejáratú papírokra, még ha kisebb hozammal is kecsegtetnek ezek. Ezt bizonyítja, hogy 5,8 milliárd értékben vásárolt a lakosság még Egyéves Magyar Állampapírt (1MÁP), az előző héten. Hasonló mennyiség, 5,7 milliárd fogyott a postákon kapható, nyomtatott formában értékesítésre kerülő Kincstári Takarékjegyből (KTJ) is.

Nem rúg már labdába ugyanakkor a korábbi kedvenc Magyar Állampapír Plusz (MÁP+). Az ÁKK adatai szerint statisztikailag nem kimutatható értékben történt értékesítés, kerekítve sem érte el sem a nyomtatott, sem a dematerializált papírból az értékesítés a 100 millió forintot. A pár éve még magasnak számító 5 %-os átlagos kamatozás már nem számít vonzónak a jelenlegi kamatkörnyezetben.