Forint – elhozta a csodát a nemzeti ünnep?
Bár ma nincs nyitva a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a március 15-ei ünnepnap miatt, a forint piacán ettől függetlenül a külföldi devizapiacokon zajlik a kereskedés. Nem is akárhogy zajlik, markáns erősödést tudott felmutatni az ünnepnap eddig eltelt részében a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Újra távol a 400-as euró, de lehetnek még izgalmak.
Forint – most büszkék lehetünk
Mint arról mi is beszámoltunk, jelentős gyengülést mutatott be a forint február végén és március elején. A megkérdezett elemzők és piaci kereskedők szerint betett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100 bázispontos, februári végi kamatvágása. A korábbi megszólalások alapján ugyanis a 100 bázispontos kamatcsökkentés mellett az asztalon volt a 75 bázispontos kamatvágás is. Arról, hogy a forint olvadó kamatelőnye jelentős esést hozhat, a VIG elemzője is írt nagyjából egy héttel ezelőtt.
Azóta volt, hogy 399 felett járt az EUR/HUF keresztárfolyam, nagyon közel kerültünk tehát újra a 400 feletti euróhoz. Mindez azt jelenti, hogy nagyjából egy éve nem látott szintekre gyengült a forint az euróval szemben. Azóta viszont volt jelentősebb erősödés, ami ma is folytatódott.
A Portfolio.hu cikke szerint éppen egy jegybanki háttérbeszélgetés miatt. Mint írják, egy befektetői háttérbeszélgetésen a Magyar Nemzeti Bank vezetői tisztább képet vázoltak fel a várható jegybanki kamatpályáról. Akárhogy is, késő délutánra már 393 alá süllyedt az EUR/HUF devizaárfolyam.
Hogyan tovább?
A fő kérdés persze a hogyan tovább, turbulens időszakon van ugyanis túl a forint. A nemzetközi hangulatra eddig nem lehetett panasz, mégis esett a forint. Ennek ellenére fontos lehet a Fed jövő szerdai kamatdöntő ülése. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed monetáris politikája ugyanis óriási hatást gyakorolhat nemcsak a részvény-, de a devizapiacokra is.
Kevesebb, mint egy hétre rá pedig az MNB kamatdöntő ülése érkezik. A március 26-án esedékes ülése a Monetáris Tanácsnak biztosan óriási jelentőséggel bír majd, nézve a forint volatilitását. A kamatvágás mértéke mellett újra fontos lesz a jegybank vezetésének kommunikációja a további kamatpályáról. Az sem kizárt, hogy maga az árfolyam is szóba kerülhet a döntés utáni háttérbeszélgetésen majd.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!