Sötét mód ikon
2026 július 08
A három legszegényebb EU-tagnak is előbb lehet eurója, mint nekünk

A három legszegényebb EU-tagnak is előbb lehet eurója, mint nekünk

Minek az euró?

Bulgária és Horvátország mellett most már Románia is csatlakozott az euróövezetbe minél előbb bekerülni kívánó országok sorába. Év végére be is mutatják a stratégiát, amivel célt akarnak érni. De miért lett hirtelen fontos a valutaunióhoz való csatlakozás?

„A Brexit után, aki az euróövezeten kívül marad könnyen a külsős szerepébe kerülhet” – nyilatkozta a Bloombergnek Juraj Kotian az Erste elemzője. „Ha ránézünk az előzetes EU-költségvetésre, látható, hogy sokkal nagyobb hangsúly kerülhet az eurózónára.”

Tanulj a tőzsdén kereskedni 21 nap alatt! Kérd az INGYENES videóidat még ma! (A kereskedés kockázatos.) (x)

A három ország tervei kontrasztban állnak az ex-kommunista keleti országok gazdagabbik felével, mert bár Szlovéniában, Szlovákiában és a három balti államban már euróval fizetnek, Csehországban, Lengyelországban és hazánkban sincs konkrét terv a közös valuta bevezetésére.

Ebben persze bőven lehetett szerepe görög válságnak mint elrettentő példának, azonban az EU kevésbé tehetős államainak még így is nagyobb szüksége lehet a fejlesztési pénzekre annál, mint hogy ilyesmik miatt izguljanak.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Reális esélyek?

Bulgária jár a folyamatban legelőbbre. Az unió legszegényebb országa az mostani pénznemét a levát már az euróhoz rögzítette, és ezen a nyáron szeretne csatlakozni az árfolyam-mechanizmushoz, ami előszobája az euró bevezetésének.

A horvátok 5-7 éven belül lépnének be az euróövezetbe, míg Románia egyelőre nem közölt konkrét dátumot. Utóbbi ország azonban 2020-ra a jelenlegi 60-ról 70 százalékra szeretné feltornázni az EU-átlaghoz viszonyított GDP-jét.

Az azonban még kérdéses, hogy miként fogadják a három ország tervét. Mert bár Bulgária például már megfelel a kritériumoknak és számíthat Franciaország, valamint Németország támogatására, az Európai Központi Bank szeretne óvatosabb lenni, főleg a kelet-európai pénzügyi botrányok után.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.