A frankfurti DAX-index 0,07 százalékos, a londoni FTSE-100 index pedig 0,20 százalékos mínuszban, míg a párizsi CAC-40 index 0,15 százalékos pluszban indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,23 százalékkal növekedett. Nyitás után pár perccel a DAX már a 0,70 százalékos, az FTSE-100 0,37 százalékos, a CAC pedig 0,59 százalékos nyereségben állt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 8,88 pontos emelkedéssel, 23 891,80 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest 0,04 százalékkal erősödött.
Semmi sem állítja meg a csökkentést
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, a Brent és a WTI ára viszont csökken. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj márciusi szállításra hordónként (159 liter) 28,20 dollárba került hétfő délelőtt kilenc óra körül, 1 dollár 4 centtel, 3,57 százalékkal esett az ára az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. A New York-i árupiac elektronikus jegyzésében a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára márciusi szállításra hordónként 59 centtel, 1,96 százalékkal, 29,80 dollárra emelkedett.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Az eurót 1,0881 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon, 0,33 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz. Az eddigi kereskedésben az euró legalacsonyabb árfolyama 1,0875, a legmagasabb pedig 1,0939 dollár volt.
Jól indulhat a hét idehaza
Stagnálásra vagy kis emelkedésre számítanak a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az elemzők. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője elmondta: elképzelhető további átcsoportosítás a lengyel eszközökből a magyar befektetések felé Lengyelország leminősítése miatt, aminek lehet pozitív hatása, ugyanakkor a nemzetközi hangulat feszült.
Az Equilor Befektetési Zrt. kommentárja szerint enyhe pluszban nyithat a magyar tőzsde. Szintén kiemelték, hogy a péntek délutáni lengyel leminősítés vételi érdeklődést kelthet, amely már az elmúlt hetekben is látszott, intézményi befektetők váltották lengyel befektetéseiket OTP és Richter részvényekké. Kiemelték azt is, hogy a kínai jegybank kötelező tartalékolási ráta bevezetésére kötelezi a külföldi bankokat. A jegybank várhatóan a kínai bankokkal azonos, 17,5 százalékos rátát állapíthat meg, amely január 25-től lép életbe; a hír pozitív fogadtatásra talált a piacokon.
Nem várunk sok adatot
Kevés makroadat várható hétfőn, ráadásul az amerikai pénzpiacok zárva tartanak nemzeti ünnep, a Martin Luther King emléknap alkalmából.
Japánból rossz hírek érkeztek
A japán gazdasági minisztérium a vártnál rosszabb adatokat közölt a novemberi ipari termelés alakulásáról: a várt 1,4 százalékos bővülés helyett 0,9 százalékkal zsugorodott a termelés havi szinten. Olaszország statisztikai hivatala a külkereskedelmi mérleg novemberi adatai teszi közzé, Németország központi bankja pedig szokásos havi jelentését hozza nyilvánosságra.
Ázsiában 2011 óta nem tapasztalt mélységbe zuhantak a részvényárfolyamok hétfőn, de a kereskedés előrehaladtával mérséklődtek a veszteségek. A Morgan Stanley Capital International, a világ egyik legnagyobb befektetési szolgáltatója által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,5 százalékos mínuszba került, amivel 2011. októberi szintre jutott vissza.

Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója 2,8 százalékos veszteségben, egyéves mélyponton is állt. Júniusi csúcspontja óta 20 százalékkal csökkent a Nikkei értéke, ami azt jelenti, hogy beköszöntött a medvepiac, azaz az általánosan csökkenő árak tartós időszaka. A Nikkei végül 1,12 százalékos mínuszban, 16 955,57 ponton, az ausztrál S&P/ASX 200 0,70 százalékos, a dél-koreai Kospi pedig 0,02 százalékos veszteségben zárt.
Így áll Kína
A hongkongi Hang Seng 1,08 százalékos mínuszban, míg a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe 0,29 százalékos, a sanghaji tőzsde irányadó mutatója, a Shanghai Composite pedig 038 százalékos nyereségben állt a kereskedés utolsó óráiban.
A kőolaj világpiaci ára zuhan. Az észak-tengeri Brent márciusi szállításra hordónként (159 liter) 28,45 dollárba került, 80 centtel, 2,72 százalékkal esett az ára az ázsiai kereskedésben. A New York-i árupiac elektronikus jegyzésében a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára márciusi szállításra hordónként 49 centtel, 1,63 százalékkal, 29,90 dollárra csökkent.
Megtorpant az emelkedés
„Jelentőségteljes az a tény, hogy az amerikai és az európai részvényárfolyamok augusztusi mélypontjaik alá csúsztak és nem tudták fenntartani az emelkedést” – mutatott rá Morita Csotaro, az SMBC Nikko Securities japán brókercég kötvénypiaci részlegének vezetője, aki szerint eljött annak az ideje, amikor a világgazdasági recesszió kockázatáról kell beszélni.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve atlantai ágának előrejelzése szerint az Egyesült Államokban 0,6 százalékosra csökkent a gazdasági növekedés éves üteme a negyedik negyedévben az előző negyedévi 2 százalékról. A befektetők immár arra számítanak, hogy a Federal Reserve idén csak egy alkalommal emel majd kamatokat, miközben két hete még két emelést áraztak. Az Egyesült Államokon kívül még rosszabbnak tűnnek a gazdasági kilátások, az energia- és nyersanyagipari szektort sújtja leginkább a kínai gazdasági növekedés lassulása.
Szomorú volt a péntek
Pénteken folytatódott az esés a vezető nyugat-európai értéktőzsdéken.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 401,39 pontos, 1,65 százalékos csökkenéssel, 23 882,92 ponton zárt pénteken.