Sötét mód ikon
2026 június 18
Jól megy a webáruházaknak

Jól megy a webáruházaknak

Magukért beszélő eredmények

A 790 webáruház részvételével készült felmérés alapján az online áruházak csupán 6%-a számolt be a forgalom csökkenéséről, ami igazán biztató jövőképet vetít előre a szektorban. Az interneten legjobban értékesíthető termékek listájának első 5 helyét idén a barkácsgépek és szerszámok, az autó- és motoralkatrészek, a szórakoztató elektronika, a könyvek illetve a háztartási és vegyiáruk foglalták el.

A résztvevő webáruházakban 2014-ben átlagosan 19.939 Ft volt egy átlagos tranzakció értéke. A konverziós ráta pedig 1,35% körül mozgott (azaz 100 látogatóból átlagosan ennyien vásároltak a webáruházakban). A legelterjedtebb fizetési mód továbbra is az utánvét (a hazai webáruházak 90%-a biztosít ilyen lehetőséget), de több mint harmaduknál már bankkártyával is tudunk fizetni. Mobil-fizetési megoldásokat pedig csupán az internetes áruházak 2%-a biztosít.

Kényelmesek vagyunk

Szállítási módok közül továbbra is a házhozszállítás vezet (91%), de 75%-uk biztosít személyes átvételi lehetőséget is. Emellett egyre népszerűbbek az úgynevezett „köztes megoldások” is. A webáruházak 28%-nál átvehetjük a csomagot egy MPL Posta Ponton, illetve minden negyediknél egy Pick Pack Pont átvevőhelyen is. A tavaly megjelenő csomagautomaták pedig már minden 10. webáruháznál elérhetőek.

A nemzetközi trendeket követve a magyar webáruházak 47%-ának valamelyik bérelhető webáruház rendszer (pl. www.shoprenter.hu) biztosítja az alapját, 23%-uk használ egyedi fejlesztésű áruházat, míg 19%-uk valamelyik nyílt forráskódú rendszerre építette fel webáruházát.

Optimizálni kell a keresést

A tulajdonosok által 3 leghatékonyabbnak tartott marketing eszköz a keresőoptimalizáció (amit több mint 78%-uk alkalmaz), a fizetett hirdetések (pl. Google Adwords), illetve a Remarketing, amely annak ellenére, hogy csak 26%-uk próbálta ki eddig, be tudott férkőzni a legjobbnak tartott marketing eszközök közé. Ahogy az várható volt, egyre többen rendelkeznek mobilra optimalizált webáruházzal is (69%). Emellett az is figyelemreméltó adat, hogy a webáruházak 89%-a kizárólag hazánkban értékesít.

Végül, de nem utolsósorban, a megkérdezett webáruházak 75%-ánál mindössze 1 fő foglalkozik a webáruház-specifikus tennivalókkal, és a válaszadók 63%-a vallotta azt, hogy szeretné fejleszteni a webáruház menedzselésével kapcsolatos ismereteit.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.