2025 március 27

Az Europol nemzetközi bűnhálózatot buktatott le – Négy millió euróért 35 ezer tonna mérget ástak el Horvátországban

Az Europol illegális hulladékbotrányt leplezett le Horvátországban. A nyomozás során kiderült, hogy az országokon átívelő bűnszervezet 35 ezer tonna veszélyes hulladékot ásott el. Négy milliós haszonra tettek szert a bűnözők.

Nemzetközi hulladékbűnözés a horvát hatóságok célkeresztjében

A horvát bűnüldöző hatóságok 2025. február 13-án tizenhárom személyt tartóztattak le, akiket azzal gyanúsítanak, hogy tagjai egy környezeti bűnözési hálózatnak. A fő gyanúsítottak, két horvát állampolgár, az Europol kiemelt célpontjai, és feltehetően ők szervezték meg a veszélyes hulladékok Olaszországból, Szlovéniából és Németországból Horvátországba történő illegális behozatalát – számolt be a sikeres akcióról az Europol, a hágai székhelyű rendőrség együttműködési szervezete.

Álcázott veszélyes hulladék és hamis dokumentáció

A bűnszervezet legális vállalkozásokat használt fel, hogy dokumentációs csalásokkal újrahasznosíthatónak tüntesse fel a valójában veszélyes hulladékot. Olaszországi közbeszerzéseken nyerték el a hulladékkezelési szerződéseket alacsony áraikkal, majd a szennyező anyagokat kezelés nélkül Horvátországba szállították és illegálisan elásták.

A hatóságok szerint legalább 35 000 tonna veszélyes hulladék került ilyen módon elhelyezésre három különböző horvátországi helyszínen, amellyel legalább 4 millió eurós haszonra tettek szert.

Hatalmas profit, óriási környezeti károk

Az illegális hulladékkereskedelem rendkívül jövedelmező bűncselekmény, amely alacsony lebukási kockázattal jár, miközben visszafordíthatatlan környezeti károkat okoz. A talaj, a víz és a levegő súlyos szennyezése mellett ezek az ügyek gyakran pénzmosással, korrupcióval és okirat-hamisítással is összefonódnak.

Hogyan zajlott az Europol-akció?

A horvát és nemzetközi hatóságok összehangolt művelete során az akcióban résztvevő rendőrök elektronikus eszközöket, mobiltelefonokat és dokumentumokat foglaltak le, amelyek további nyomozás tárgyát képezik.

Az Europol felhívta a figyelmet arra, hogy a veszélyes hulladékok illegális elhelyezése egyre nagyobb problémát jelent Európában, ezért a jövőben is fokozott figyelemmel kísérik az ilyen típusú bűncselekményeket.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Europol