2024 április 25

7 dolog, amit KÖTELEZŐ kimondani egy állásinterjún: tippek a Jooble-tól

Állásinterjúra felkészüléskor általában igyekszünk bemagolni az önéletrajzunkat, de sok más tényezőről elfeledkezünk. A Jooble összegyűjtötte azt a 7 dolgot, amire érdemes odafigyelni interjú során!

A tapasztalt álláskeresők jól tudják, mit is jelent az állásinterjú: valójában ez lehet a legfontosabb mérföldkő, megkapjuk-e az állást vagy sem. Az interjú arra jó, hogy a munkaadó megismerhesse a jelentkező képességeit, tapasztalatait, illetve a munkavállaló is feltérképezheti, szeretne-e az adott cégnél dolgozni. Az állásinterjú azonban ennél többet is jelent: sok munkaadó egy bizonyos pszichológiai tesztként fogja fel, ahol keresztkérdésekkel és különböző – akár tudatalatti – tesztfeladatokkal láthatja el a jelentkezőt. Ezért is fontos a megfelelő felkészülés egy-egy interjúra. Az álláskeresők számára figyelmébe ajánljuk a Jooble platformot – itt a a felhasználók egyszerűen és hatékonyan tudnak keresni az állások között, emellett az egész ország területéről összegyűjti az állásajánlatokat, és az állások Kaposvár, Debrecen, Szeged, Budapest régióján belül akár külön-külön kereshetők. Az álláskereső weboldal egyszerű használata mellett további előnyöket is kínál, például a rendkívül egyszerű jelentkezési folyamatot, vagy az online önéletrajz létrehozását.

Jelen cikkünk célja, hogy felkészítsük az álláskeresőket az állásinterjúra, ezért kitérünk azokra a fontos dolgokra, amelyek mindenképp el kell hangozzanak az interjú során. Megfelelően felkészülve, egy kis magabiztossággal és ügyességgel nincs lehetetlen – az első benyomás nagyon fontos, ezért érdemes önmagunkat adni még akkor is, amikor “felkészülünk” a beszélgetésre! A két dolgok nem zárja ki egymást, legtöbbször tehát nem érdemes szerepet játszani, a cikkben inkább azokra a dolgokra fókuszálunk, amelyek mindenkiben megvannak, csak néha elfelejtjük azok fontosságát.

Mi is az a bizonyos “első benyomás” – valóban döntő szerepű lehet?

Akárcsak az hétköznapjainkban, úgy egy állásinterjút meghatározhat az első benyomás – mindkét fél részéről. Ez nagyon egyszerű: ha szimpatikusak vagyunk, kapunk meghívást a következő interjúra. Ha nem, akkor nem. Ugyanúgy a mi részünkről is döntő lehet: ha megismerjük a közvetlen felettesünk és látjuk, hogy nem tudnánk vele együttműködni, még meghívás esetén sem szívesen jövünk vissza. Ha szeretnénk megkapni egy állást, akkor nyilván a mi érdekünk, hogy jó első benyomást keltsünk. De hogyan?

Megjelenés: akárki akármit mond, ez fontos szerepet játszik. Nem arról van szó, hogy valakinek a szőkék, másoknak a barnák tetszenek nemtől függetlenül. Inkább arra kell összpontosítani, hogy ápoltak legyünk, megfelelő öltözéket válasszunk az adott pozícióhoz vagy a dresszkódhoz.

Üdvözlés: A magabiztos bemutatkozás már egy fél siker, de ehhez tisztelettudóan kell viselkedni. Érdemes megtalálni az arany középutat a magabiztosság és az alázatosság között. 

Érdeklődés: Tegyünk fel kérdéseket, lehetőleg irányított kérdéseket, amellyel arra hívjuk fel a figyelmet, hogy nagyon is figyeltünk az elmúlt percekben. Hogy mi az a 7 dolog, amit mindenképp mondanunk kell az állásinterjú során, a következő fejezetben kifejtjük.

Kommunikáció: Hatékony, meggyőző beszédkészség, a szaknyelv ismerete és választékos beszéd – ezzel a néhány eszközzel igazán jó benyomást kelthetünk!

A Jooble álláskereső portál tanácsa, hogy állásinterjúra való jelentkezés előtt vessük össze a piacon nyílt pozíciókat és lehetőségeket. Például munka Veszprém megye környékén lehet több ugyanabban a hivatásban, a fizetések mégis eltérőek lehetnek a vállalat minősítésétől függően.

Mi az a 7 dolog, amit kötelező megemlíteni egy állásinterjún?

  • Örülök, hogy megismerhetlek

Igen, ez az üdvözlés, ami a legtöbb ember számára különösen kedves hallani. Mivel már az első néhány mondat döntő lehet az állásinterjún, legyél kedves és tisztelettudó.

  • Igen, sok tapasztalatom van e téren: példa

Az udvariasság szép és jó, de mindenkinek tények és tapasztalatok kellenek. Bizonyítsd be, hogy te vagy a legjobb jelölt, beszélj a tapasztalataidról, még ha azok a diákéveidre is vezethetők vissza!

  • Olvastam, hogy a cég…

Ha utánajársz a cég múltjának, statisztikájának, esetleg ötleteid vannak a jövővel kapcsolatban (de ezzel csak óvatosan), biztos kiemelkedő interjúalany leszel a többiek közül. Ez egy igazán kedves és figyelmes gesztus, ami valóban profizmusra utal. Az egyik legjobb taktika!

  • Pontosíthatnánk, hogy …? 

Ha valamit nem értesz, nincs semmi baj. Kérdezz és kérdezz. Ezzel nem fogsz butának látszani, hanem inkább figyelmesnek és precíznek. Nyugodtan használd ezt a kifejezést.

  • Megkaphatom az elérhetőségeidet?

Ne ajánld fel a sajátodat, kérd el a névjegykártyáját és figyeld meg, milyen időintervallumban írhatsz/hívhatod. Kérdezd meg, melyik kényelmesebb számára, ha már odáig jutottatok. 

  • Szerintem azért VAGYOK alkalmas a pozícióra, mert…

Nem lennék, hanem vagyok. Jelentsd ki, hogy te igenis alkalmas vagy és készen állsz rá, hogy bebizonyítsd.

  • Köszönöm

Egyértelműnek tűnik, de az izgalom nagy úr. Ne felejtsd el megköszönni az interjút, hiszen a rád szánt idő alatt egy nagyobb vállalat sok minden más hasznosat is tudott volna csinálni.