2024 április 19

Az amerikaiak költekezési szokásai kezdenek visszatérni a pandémia előtti szintekre

Az amerikaiak költekezésének mértéke kezd visszatérni a megszokott, koronavírus előtti szintekre. Ahogy nő az átoltottsági arány az Egyesült Államokban, úgy nő ezzel egy időben az emberek költekezési hajlandósága. A jó életszínvonalon élők nagymértékű megtakarítást halmoztak fel, mivel a karantén alatt nem tudták elkölteni. A Charles Schwab által készített és az elmúlt napokban közzétett kutatás szerint a megkérdezettek 47 százaléka nyilatkozta, hogy szívesen él nagylábon és költekezési szempontból valószínűleg visszatér a pandémia előtti életszínvonalához. A kutatásban résztvevők 24 százaléka mondta azt, hogy törekedni fog arra, hogy bepótolja a járvány alatt elvesztegettet szórakozás mentes napokat.

De mire költenének legszívesebben az amerikai lakosok?

A Schwab 2021 Modern Wealth nevű közvéleménykutatása megállapította, hogy az amerikaiak legszívesebben az utazásra (40%), a társasági életre (30%), az éttermi étkezésre (21%) és a családi, baráti összejövetelekre költenének.

„Sokan látják már a fényt az alagút végén” mondta el Jonathan Craig, a Charles Schwab Investor Services szekciójának vezetője. A legfrissebb Axios-Ipsos Coronavirus Index több mint egy év után először jelezte azt, hogy az amerikai polgárok több mint fele fogyasztott étteremben az adott hét során. A múlt héten 54 százalékuk keresett fel valamilyen éttermet. „Több mint egy év bezártság után az emberek készen állnak kimozdulni.”

Ahogy korábban is említettük, az amerikaiak többségének az utazási lehetőségek hiányoztak legjobban az elmúlt időszakban. Az oltási program előrehaladtával óriási mértékben megnőtt a különféle utazások iránti érdeklődés. Ennek köszönhetően áprilisban rekord összeggel emelkedett a repülőjegyek ára. A friss kutatások szerint látványos mértékben éledhet újra a turizmus. Az emberek alig várják, hogy jöjjön a nyár és végre újra szabadon utazhassanak. A Skyscanner honlapján megjelent április végi kutatás szerint több ember foglalt szállást idén májusra és júniusra mint 2019-ben.

Az Ipsos kutatócég közvélemény kutatása arra a megállapításra jutott, hogy az utazni szándékozó amerikaiak fele autóval indulna útnak, míg a 40 százalékuk repülőgéppel tervez utazni. Scott Keyes a Scott’s Cheap Flights weboldal alapítója elmondta, hogy „a nyári hónapok mindig az év legdrágább időszakának számítanak utazási szempontból, még az átlagos években is. De a mostani időszak nem nevezhető átlagosnak.  Sok ember kénytelen volt lemondani az utazásait az elmúlt időszakban a világjárvány miatt és közülük sokan már tűkön ülnek, hogy végre újra utazhassanak.” A légitársaságok és az utazásszervezők azon dolgoznak, hogy a magasabb keresletre reagálva felgyorsítsák működésüket, de ez időbe telik. Nehezíti a helyzetüket, hogy arra az esetre is fel kell készülniük, ha esetleg a járványhelyzet újból rosszabbra fordulna és az utazási igény ismét alábbhagyna. Ezen tényezők alapján szakértők szerint az idei nyáron jóval költségesebbé válhatnak az utazások. Például a repülőjegyek árában már most rekordmagas emelkedés látható.

Glenn Fogel a Booking vezérigazgatója szerint azokban az országokban, ahol jól állnak az oltási programokkal megnő az utazásra való igény, az oltott személyek nagyobb biztonságban érzik magukat az utazásuk során. Mind a belföldi, mind a külföldi foglalások száma a beoltottak számával szinte egyszerre nő. A turizmus fellendülésének jelentős része valószínűleg 2021 második felében, míg a legnagyobb része 2022-ben várható. A Bookings szerint május, június tájékán az európai turizmus is újra fellendülhet.  A hotelek kihasználtsága 43 százalékkal volt alacsonyabb áprilisban, mint 2019 áprilisában. Márciusban 54 százalékkal volt a két évvel korábbi szint alatt a hotelekben töltött éjszakák száma. Fogel szerint a negyedév során minden hónapban folyamatos javulás volt tapasztalható. A repülőgép járatok számában is szépen emelkedő tendencia azonosítható.

Korábbi cikkünkben mi is megírtuk, hogy az InterContinental Hotels CEO-ja szerint 2021 második felében fellendülhet a turizmus, a vártnál nagyobb mértékben. Keith Barr, az InterContinental Hotels vezérigazgatója szerint 2021 második felére visszaállhat az utazás és a turizmus a pandémia előtti szintekre. Szerinte a repülőtárságok és a szállodák iránti kereslet egyes piacokon meghaladhatja a kínálatot. Azonban tisztában kell lenni azzal, hogy a szektornak van egy bizonyos maximális kapacitása, ami nem növelhető a végtelenségig.

A megnövekedett kereslet mellett a növekvő infláció is hatással lesz az árakra. Az infláció idén már 4.2 százalékkal emelkedett, ami az elmúlt 13 év legmagasabb infláció rátája. A megnövekedett utazási szándék nem csak a repülőjegyek árában mutatkozik meg. A benzin kiskereskedelmi ára több mint hat év után először lépte túl a gallononkénti 3 dollárt.

A Charles Schwab felmérése azonban arra is rámutatott, hogy nem mindenkinek halmozódott fel nagy mértékű megtakarítása a karantén alatt. A megkérdezettek 31%-a nyilatkozta azt, hogy a járvány negatívan befolyásolta a pénzügyi helyzetét, 26 százalékuknak csökkentették a fizetését vagy a munkaóráinak a számát, míg 20 százalékukat elbocsátották.