2024 december 21

Rettegjünk – Irán keményvonalasai veszik át a parancsnokságot?

Ali Khamenei iráni államfő eddig elzárkózott az Izraellel való nyílt konfrontációtól. Most azt kockáztatja, hogy a rakétatámadás súlyosbítja a konfliktust. Az igazi kérdés: túlélhet-e rendszere egy nagy háborút?

Az iráni vezetés hetekig megfogadta, hogy nem esik „csapdába”. Kezdetben nem reagált a Hamász vezetőjének, Iszmail Hanijjenek a teheráni július 31-i meggyilkolására. Teheránban úgy vélkedtek, hogy Izrael nem engedi magát háborúba csábítani.

Most mégis úgy tűnik, ezek a megfontolások már nem játszanak szerepet a rezsim számára. Az izraeli hadsereg szerint az iráni fegyveres erők kedd este mintegy 180 rakétát lőttek ki Izrael felé. A túlnyomó többséget Izrael elfogta, és néhányat eltaláltak, többek között Tel-Aviv térségében – foglalja össze a spiegel.de hírportál elemzésében.

Új, veszélyes kör Iránban

A támadással Irán és Izrael konfliktusa új, veszélyes körbe lépett. A Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni 2023. október 7-i támadása és az azt követő gázai háború óta Irán és Izrael soha nem került közel a nyílt háborúhoz. Irán valószínűleg mégis Izrael csapdájába esett – írja Carl Bildt volt svéd miniszterelnök az X-es platformon. Már senkit sem érdekelnek a palesztinok vagy a Gáza. Ez most egy háború Izrael és Irán között.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonnal megtorlást jelentett be az iráni támadás után. „Irán súlyos hibát követett el, és meg fogja fizetni az árát” – mondta. – Vissza fogunk vágni.

Irán már tavasszal rakétákat lőtt Izraelre, miután az izraeli hadsereg megtámadta egy iráni konzulátus épületét Szíriában. Ám akkoriban a támadás kevésbé volt súlyos. Irán vezetése előre tájékoztatta Izrael szövetségeseit tervükről. Ezúttal a rezsim többé-kevésbé hirtelen támadt. Újabb ballisztikus rakétákat is használt. „A cél egyértelműen az volt, hogy hatékonyabb csapást mérjenek” – írja Hamidreza Azizi, a berlini Tudományos és Politikai Alapítvány iráni szakértője a X-en.

Ellenállási Tengely

Irán lépései stratégiaváltásra utalnak. Ali Khamenei ajatollah államfő nagyrészt elzárkózott az Izraellel való közvetlen konfrontációtól. Előnyben részesítette szövetségeseit az úgynevezett „Ellenállási Tengelyben”, a Hezbollahban, a Hamaszban, a jemeni huthi milíciában, hogy terrorizálják a zsidó államot. Az elmúlt hetek eseményei, különösen Izrael sikeres katonai hadművelete a Hezbollah ellen, most talán arra késztették, hogy átgondolja álláspontját.

Szakértők, például Raz Zimmt, a Tel Avivi Egyetem munkatársa szerint az iráni hatalmi apparátuson belül két tábor verseng egymással a Hamász-vezér Haniyyeh elleni támadás óta: a keményvonalasok, akik a támadás megbosszulására törekedtek. És mérsékeltebb erők az újonnan megválasztott Maszúd Pezeskian elnök körül, aki önmérsékletet sürgetett.

Pezeshkian közel áll az úgynevezett „reformerek” táborához, akik nem akarják megdönteni a Hamenei alatti rendszert, inkább modernizálni akarják. Választási kampánya során azt ígérte, hogy megállítja a gazdaság hanyatlását egyebek mellett a szankciók enyhítésével a Nyugattal folytatott tárgyalásokon. Múlt héten New Yorkban az ENSZ-ben tartott beszédében kijelentette, hogy fékezni akarja a feszültséget a régióban.

Irán: erődemonstráció és eszkaláció?

Az iráni vezetés valószínűleg tisztában van azzal, hogy az Izraellel folytatott konfliktus eszkalációja a belátható jövőben lehetetlenné teszi a Nyugattal folytatott tárgyalásokat. Nyilvánvalóan fontosabb számára, hogy katonai erejét demonstrálja.

A rezsim valószínűleg arra törekszik, hogy az úgynevezett „ellenállási tengelyen” belüli szövetségeseivel helyreállítsa a hitelességét. Az iráni keményvonalasok úgy vélik, hogy Izrael azért tesz ilyen masszív lépéseket a Hezbollah ellen, mert a Haniyyeh elleni támadásnak nem volt következménye.

Iránt továbbra sem érdekli egy nyílt háború Izraellel – vélekedikj Sina Toossi, a washingtoni Nemzetközi Politikai Központ munkatársa. A rakétatámadások célja az volt, hogy visszatartsák Netanjahu kormányát az Irán elleni további támadásoktól – szögezi le a spiegel.de.

Jelenleg nem úgy tűnik, hogy ez a számítás működni fog. Izrael vezetése már világossá tette, hogy ezúttal sokkal erősebben fognak visszavágni, mint tavasszal. Még az iráni nukleáris létesítmények elleni támadás is elképzelhetőnek tűnik.

Meg kell védeni magukat

Izraelben a politikai táborok egyetértenek abban, hogy meg kell védeni magukat Iránnal szemben. „Izraelnek 50 év óta a legnagyobb lehetősége van arra, hogy megváltoztassa a Közel-Kelet arculatát” – írja Naftali Bennett volt izraeli miniszterelnök az X-en. Itt az ideje, hogy „halálosan megsebesítsük ezt a terrorista rezsimet”.

Izrael megtorló csapása szinte bizonyosan újabb iráni támadást váltana ki. Az Iráni Forradalmi Gárda közleményben már „pusztító támadásokkal” fenyegetőzött.

Az „eszkaláció az eszkaláció révén” gondolata, amelyet mindkét fél nemrégiben szorgalmazott, a katasztrófa receptjének tűnik.