2025 január 26

Példátlan káosz – Sigmar Gabriel esete az acélóriással

Lemondanak a Thyssenkrupp acélipari divíziója felügyelőbizottságának és igazgatóságának vezetői. Az ellenőrző bizottság előző vezetője, Sigmar Gabriel nézeteltérésekről beszél López vezérigazgatóval és súlyos bizalomvesztésről.

Bejelentette lemondását a Thyssenkrupp acélipari leányvállalatának felügyelőbizottságának vezetője, Sigmar Gabriel. Már nem lehetséges bizalmi együttműködés Miguel López vezérigazgatóval és a felügyelőbizottság vezetőjével, Siegfried Russwurmmal – mondta Gabriel.

A felügyelőbizottság további három tagja is le akart mondani. Az információk szerint Bernhard Osburg acélfőnök, valamint a részleg többi igazgatósági tagja, Markus Grolms és Heike Denecke-Arnold is lemondott tisztségéről – ismertette hírügynökségi jelentésekre hivatkozva a spiegel.de hírportál.

Komoly „különbségek” vannak a Thyssenkruppnál

Gabriel szerint komoly „különbségek” vannak Miguel López vezérigazgatóval. Egy „példátlan kampányról” beszélt, amelyet Osburg igazgatósági tagja ellen folytatott az elmúlt hetekben, és ez „súlyos bizalomvesztés”.

A Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) acélrészleg alapvető átrendeződés előtt áll, de viták merültek fel a szerkezetátalakítási programmal kapcsolatban. Az elmúlt hónapokban készült az úgynevezett üzleti terv. A terv az volt, hogy függetlenné váljanak – és a termelékenység növelése érdekében jelentősen csökkentsék a termelési kapacitást, beleértve a munkahelyek leépítését is.

26.000 alkalmazott

A TKSE Németország legnagyobb acélgyártója több mint 26 000 alkalmazottal, és továbbra is a Thyssenkrupp AG 80 százalékos tulajdonában áll. A vitatott cseh milliárdos, Daniel Křetínský a közelmúltban 20 százalékos részesedést szerzett a TKSE-ben EPCG-cégével, s tovább szeretné növelni részvényeit 50 százalékra.

A hagyományosan befolyásos  IG Metall szakszervezet számára azonban a rajnai és a ruhri acélművek jelentik a Thyssenkrupp DNS-ét. Az észak-rajna-vesztfáliai körzet menedzsere, Knut Giesler élesen bírálta a Thyssenkrupp AG vezetését: szerinte a menedzsment „példátlan káoszba vezette ezt a céget”.

Gabriel most azzal vádolta López vezérigazgatót, hogy lépéseivel a TKSE igazgatóságának lemondását szorgalmazta, holott az utóbbi „elkötelezetten képviselte az acélipari vállalat érdekeit, és sikeresen védekezett a munkáját érő, véleménye szerint elfogadhatatlan befolyásolásokkal szemben”.

Thyssenkrupp – Nem sikerült elhalasztani az ülést

Gabriel vádaskodott a Thyssenkrupp Group felügyelőbizottságának elnökével, Siegfried Russwurm-mal szemben is. Összességében már nem az a benyomása, hogy a Thyssenkrupp AG igazgatótanácsa és felügyelőbizottsága továbbra is az eredeti kiválási tervet követné, miközben nagyrészt megtartja az acélrészleget. Gabriel mellett helyettese, Detlef Wetzel, valamint a többi tag, Wilfried Schäffer és Elke Eller is kilép az acélipari divízió felügyelőbizottságából.

A szövetségi kormány és Észak-Rajna-Vesztfália tartomány korábban megpróbálta elhárítani az ,,robbanást”. A szövetségi kormány tájékoztatása szerint Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter és Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke, Hendrik Wüst arra kérte Gabrielt és a TKSE felügyelőbizottságának többi tagját, valamint a Thyssenkrupp AG felügyelőbizottságát, hogy négy héttel halasszák el a mai felügyelőbizottsági ülést. A cél az volt, hogy „lehetőséget teremtsenek a további megbeszélésekre” – mondta a Gazdasági Minisztérium szóvivője.

Az emberi illetlenség fokozatai

A kormány képviselőit nyilvánvalóan a békés megoldás érdekelte, az elszakadás kérdése ugyanis politikailag is terhet jelent. A szövetségi és tartományi kormányok mintegy kétmilliárd euróval kívánják támogatni a duisburgi acélgyártás klímabarát átalakítását. A termelési kapacitás legalább egy kis részének zölddé kell válnia- ismertette a spiegel.de.

A Bundestag zöld duisburgi képviselője, Felix Banaszak az utóbbi ülést ,,egy sor emberi illetlenség, valamint ténybeli és stratégiai őrültség szomorú csúcspontjának” nevezte. A cégen belüli konfrontáció súlyos károkkal fenyeget az alkalmazottaknak és családtagjaiknak, valamint a Thyssenkrupp csoport számára. „Ebből a megközelítésből hiányzik minden ésszerűség, és ez megdöbbentő” – mondta a Gazdasági Bizottság iparpolitikai előadója. – Ez a felelőtlenség csúcsa.

Gabriel: ,,Jobb tulajdonosokat, mint amilyenek jelenleg vannak!”

A közelmúltban különös vita alakult ki arról, hogy az anyavállalatnak mennyi pénzt kell adnia tőkeként az acélrészlegének ahhoz, hogy az önállóan életképes lehessen. Az acélüzletágat nagyon kiszolgáltatottnak tartják a válságokkal szemben, de López nem akar túl sok pénzt kidobni az acélipari leányvállalatra. Inkább a jövedelmezőbb és növekvő vállalkozásokra koncentrálna.