Kínai bankok negyedéves zárása
Kína top bankjai harmadik negyedéves nyereséget jegyeztek, amelynek értéke több, mint 10 százalék volt. Azonban a kisebb hitelezők megérezték az Evergrande ingatlanfejlesztő okozta rengéseket. A Commercial Bank of China a világ legnagyobb bankja pénteken 10,6 százalékos emelkedést jelentett be a harmadik negyedéves nettó profitjában, az egy évvel korábbihoz képest. A Bank of China szintén nagymértékű emelkedést mutatott, 13,2 százalékkal. Mindez nem mérhető a Bank of Communications profitjának emelkedéséhez, amely 37,9 százalékot ugrott. Azonban összességében a nettó kamatrés, amely a bank nyereségességének egyik fontos mutatója, tartotta az eddigi szintjét vagy zuhant egyes bankoknál a harmadik negyedév végén. Kína egykori legnagyobb ingatlanfejlesztője, az Evergrande sorsa aggodalmakat táplál a világ egyik vezető gazdaságára, valamint a globális piacokra is.
A kisebb bankok több problémába is ütköztek
Míg az egyes nagyobb ingatlanfejlesztőknél kialakult mulasztások alig voltak hatással Kína legnagyobb hitelezőire, addig ugyanez nem mondható el a kisméretű társaikról. Az olyan nagy fejlesztőknek, mint az Evergrande nagyon kockázatos működési modellje volt. A folyamatos eladások fűtötték a működésüket. Azonban ennek a fajta modellnek az állam véget vetett, amikor korlátozta, hogy az egyes vállalatok mekkora összegű adósságot halmozhatnak fel. A kisebb bankoknál a hitelportfóliójuk nagy részét az ilyen ingatlanfejlesztők tették ki. Így a mostani likviditási problémák hatalmas zavarokat okoztak nekik. Különleges eset volt, amikor szeptemberben Hui Ka Yan, az Evergrande elnöke kijelentette, hogy a készpénzhiányuk fedezésére eladják a Shengjing Banknál levő 1,5 milliárd dolláros részesedésüket.
A kínai hitelezők kockázatkezelési mechanizmusának javítása
Kína pénteken egy új szabályzatot tett közzé, miszerint a globálisan is nagy szerepet játszó bankjainak fel kell tornáznia a veszteségekkel való megküzdési képességét. Ezzel is megerősítve a pénzügyi stabilitásukat. Ezeknek a bankoknak 2025-től teljes veszteségelnyelő kapacitáscélokat kell megvalósítaniuk. Kína négy legnagyobb hitelezője, Industrial and Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China és a China Construction Bank mind a globális rendszer fontos bankjainak minősültek.
Forrás: Reuters